Mali krize girdikten sonra bir türlü belini doğrultamayan, defalarca satış haberleri ile gündeme gelen ve 2015’in sonunda iflas sürecine giren Rus hava yolu şirketi Transaero’nun sertifikası kesin olarak iptal edildi.

1990 yılından bu yana 150’den fazla iç ve dış noktaya tarifeli ve charter uçuşlar gerçekleştiren Transaero’nun sertifikası kesin olarak iptal edildi.

TUR OPERATÖRLERİNİN EN BÜYÜK PARTNERİ İDİ

Uçuş sertifikası Rus Havacılık Kurumu Rosavatsiya ve mahkemeler tarafından iptal edilen Tranaseoro ile ilgili olarak son ve nihai karar bugün verildi. Moskova Tahkim Mahkemesi, Rosavatsiya ve yerel mahkemelerin verdiği ”sertifika iptali” kararının yasalara uygun olduğu yönünde karar verdi. Böylece, Uzun yıllar boyunca Rusya’daki tur operatörlerine partnerlik yapan Transaero dönemi de resmen kapanmış oldu.

FİLOSUNDA 98 TANE UÇAK VAR

Transaero davası için bugün bir araya gelen Moskova Tahkim Mahkemesi; Rusya Federal Havacılık Kurumu’nun verdiği ”sertifika kurallarına uymama”, ”300’den fazla uçuşu iptal ederek yolcu haklarını ihlal etme” ve ”mali yükümlülüklerini yerine getirememe” iddialarının haklı olduğunda karar kılarak Transaero’nun lisansının iptalini onadı. Transaero, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru resmen iflas sürecine girmişti. Şirketin filosunda, 100’e yakın uçak bulunuyordu.

YENİ ŞİRKET KURMAYA KİMSE YANAŞMIYOR

Transaero’nun yönetim kurulu, iflas eden Transaero’nun yerine yeni bir şirket kurulması ve Transaero’dan alacağı bulunan şirketlerin de yeni kurulacak hava yoluna ortak olması fikrini gündeme getirmişti. Söz konusu projenin hayata geçmesinin, 20-25 milyon dolarlık bir maliyetinin olduğu belirtiliyordu.

Ancak Transaero yönetiminin önerisine kimsenin sıcak bakmadığı, daha doğrusu 20-25 milyon dolar vererek yeni bir şirket kurmaya hiçbir yatırımcının yanaşmadığı belirtiliyor. (Turizm Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.