Amerikalı havacılık devi Boeing, Kanadalı üretici Bombardier’i C serisi yolcu uçaklarını Amerika pazarına kasıtlı olarak düşük fiyatla sunmakla suçluyor.

ABD Başkanı Trump’ın göreve gelmeden önce açıkladığı ve göreve gelir gelmek hayata geçirmeye çalıştığı “Önce Amerikan” yaklaşımı nedeniyle gerilen ABD-Kanada ticaret ilişkilerinde son noktayı Boeing’in hamlesi getirdi. Amerikalı üretici üretim ve satış fiyatlarını dengesiz gördüğü Bombardier C serisi yolcu uçaklarının denetimi için uluslararası ticaret komisyonuna başvurarak denetim talep etti. Boeing’den yapılan açıklamada Bombardier’i Kanada hükumetinden yasal olmayan destek alarak C serisi yolcu uçaklarını absürt derecede düşük satış fiyatıyla ABD pazarına sokmakla suçlandı.

Bombardier’den yapılan açıklamada ise şirketin çalışmalarının yasalara ve ticaret ilkelerine uygun çalıştığı belirtildi.

Boeing’in en büyük suçlama noktası 2016 yılında Amerikalı hava yolu şirketi Delta ve Bombardier arasında yapılan anlaşma kapsamında uçak başına ciddi indirimlerin yapıldığı anlaşma oluşturuyor. Boeing’in iddiasına göre  100 koltuklu CS100 için 76,5 milyon dolar ve 150 koltuklu CS300 için 85,7 milyon dolar olan liste satış fiyatlarından yaklaşık üçte bir fiyata satabilmesi normal değil. Ayrıca bir diğer önemli argüman ise Kanada hükumetinin Bombardier’in 1 milyar doları aşkın yatırım yaptığı yolcu uçağı projelerine yaklaşık 300 milyon dolar seviyesinde verdiği taahhüt oluşturuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.