ABD Devlet Başkanı Trump’ın emri ile geçtiğimiz Pazar günü Etiyopya’da düşmesi sonrasında Dünyanın büyük çoğunluğunda uçuşları durdurulan Boeing 737 MAX uçakları ABD’de de yere indirildi.

ABD Federal Havacılık Kurumu’nun (FAA) dün yaptığı uçakları yere indirmeye gerek yok açıklamasına rağmen başta Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) olmak üzere neredeyse tüm Dünya Boeing 737 MAX uçaklarının uçuşlarını durdururken hava sahasını da bu tipteki uçuşlara kapatmıştı. Son olarak ABD Devlet Başkanı Trump’ın emri ile uçağın üreticisi Amerika Birleşik Devletleri’nde de Boeing 737 MAX uçakları yere indirildi.

BOEING’DEN YERE İNDİRME EMRİ SONRASINDA AÇIKLAMA GELDİ

Amerikalı havacılık devi Boeing, ABD Devlet Başkanı Trump’ın emri ile FAA üzerinden tüm ABD merkezli hava yolu şirketlerine uçakları yere indirin emri verilmesinin ardından bir açıklama yapıldı. Boeing’den yapılan açıklamada şirketin uçağa olan güveninin yanı sıra FAA ve NTSB ile gerçekleştirilen toplantılar sonrasında Dünya genelinde 381 uçağın geçici olarak yere indirilmesinin uygun bir karar olduğuna karar verildiği belirtildi.

Boeing Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dennis Mullenburg “Tüm Boeing ekibi adına, tüm duygularımız ve içtenliğimiz ile iki trajik kazada sevdiklerini kaybedenlerin yanındayız. Bir tedbir olarak atılan bu adımı destekliyoruz. Uçak üreticisi olarak ve her zaman emniyet bizim ana önceliğimizdir. Şirketimiz ve sektörümüz için daha öncelikli bir şey yoktur. Böyle bir kazanın tekrar yaşanmaması için uzmanlarla iş birliği içerisinde kazanın sebebini anlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Açıklamanın sonunda Boeing’in FAA’nın uçakları yere indirme kararını desteklediği belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.