Koronavirüs salgını nedeniyle büyük kayıplar yaşayan TUI’ye para dayanmıyor. Geçtiğimiz aylarda iki seferde toplam 3 milyar euro devlet desteği alan TUI’nin 1,5-1,8 milyar euroluk yeni bir destek için Alman hükümetiyle görüşme halinde olduğu belirtiliyor.

Kaynak Ekonomik İstikrar Fonu

Görüşmelerde henüz bir sonuca ulaşılmadığı ancak söz konusu desteğin Ekonomik İstikrar Fonu-WSF’den gelebileceği ve öz sermaye ile melez sermayenin bir karışımı şeklinde olabileceği belirtildi. Farklı seçeneklerin masada olduğu ve henüz bir karara varılmadığı da sızan bilgiler arasında.

Şirketin sermaye yapısını güçlendirmeye odaklanacak

İsmi açıklanmayan bir kaynak, desteğin 1-2 milyar euro arasında olabileceğini belirtti. Mevcut görüşmelerin şirketin sermaye yapısını güçlendirmeye odaklandığı ifade ediliyor. Alman hükümetinin ise konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındığı kaydedildi.

Toplam destek 4,8 milyar euroya ulaşacak

1,8 milyar euroluk desteğin de onaylanması durumunda, pandeminin başlamasından bu yana TUI’ye yapılan devlet yardımı 4,8 milyar euroya (5 milyar 680 milyon dolara) ulaşacak.

Daha önce açıklama yapan TUI, varlık satışına gidebileceğini belirtmişti. Ancak şu ana kadar bu konuda (uçakların satışı ve yeniden kiralanması dışında) somut bir adım atılmış değil.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.