Türk Dünyasının manevi başkenti Türkistan’da Uluslararası Havalimanı hizmete girdi.

Kazakistan’ın güneyinde bulunan ve Türk Dünyasının manevi başkenti, Hoca Ahmet Yesevi  türbesinin bulunduğu Türkistan şehrine 16 kilometre uzaklıkta inşa edilen Türkistan Uluslararası Havalimanı bugün hizmete girdi.

28 Eylül’de Kazakistan’ın kurucu cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev tarafından açılışı yapılan Türkistan Uluslararası Havalimanı bugün Nur-Sultan-Türkistan seferi ile resmen hizmete girdi. 01 Aralık Kazakistan İlk Cumhurbaşkanı Günü vesilesiyle açılışı bugün yapılan havalimanı Türk şirketi YDA inşaat tarafından kamu özel ortaklığıyla  inşa edilerek rekor bir sürede 11 ayda gerçekleşti.

Kazak hava yolu FlyArystan tarafından gerçekleştirilen ilk uçuşun ardından havalimanından FlayArystan, SCAT ve Qazaq Air tarafından Almatı ve Nur-Sultan’a günlük uçuşlar yapılacak. Yılda 3 milyon turiste hizmet vermesi planlanan havalimanından yakında İstanbul, Dubai, Moskova, Bakü ve Semerkand’a uçuşlar başlatılacak.

905 hektar üzerine inşa edilen ve saatte 450 yolcuya hizmet verme kapasitesine sahip havalimanında 3300 m uzunluğunda pist, 2 adet taxi yolu, 1 servis alanı, 7 adet geniş gövdeli uçağın park edebileceği apron, 10,500 m2 bir havalimanı terminali ve 12.800 m2 ek bina bulunuyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.