Türkiye ile Irak arasında Savunma Sanayii İş Birliği (SSİB) Anlaşması, IDEF 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda imzalandı.

İmzalar Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Irak Askeri Sanayileşme Kurulu Başkanı Mohamed Saheb Al-Daraji tarafından atıldı.

Anlaşma, Türkiye ve Irak arasında iş birliğinin kurumsallaştırılarak iki ülke arasında savunma sanayii alanında gerçekleştirilecek faaliyetlerinin esaslarını kapsıyor.

SSİB Anlaşması, tarafların güvenlik kuruluşlarının ihtiyacı olan her türlü savunma sanayi ürün ve hizmetinin doğrudan tedarikini, geliştirilmesini, üretilmesini, üçüncü taraflara satılmasını, envanterde bulunan sistem ve platformların bakım, idame ve modernizasyonu, teknoloji transferi, eğitim, bilgi ve belge alışverişini içeriyor.

Düzenli aralıklarla gerçekleştirilecek olan “Savunma Sanayii İş Birliği Toplantıları” ile bu toplantılarda belirlenen iş birliği konularının olgunlaştırılarak takip edilmesini sağlayan resmi ve teknik heyet ziyaretleri de bu anlaşma kapsamında icra edilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.