Türkiye’ye charter seferlerine izin çıksa bile büyük bir sorun yaşayacak…

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’ye tatil için uçmak isteyen Rus turistlerin en büyük sıkıntılarından birisinin charter uçuşlarının yetersizliği olabileceğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 30 haziran tarihinde 7 aydır satışı yasak olan Türkiye turları ve charter uçuşları için uygulanan yasağın kaldırıldığına dair kararnameyi imzaladı. Ancak kararnamenin imzalandığının ertesi günü Türkiye turları satışa çıkarken, charet uçuşları ise henüz teknik detaylar tamamlanamadığı için başlamadı.

Şuanda Türkiye turu alan Rus turistler tarifeli uçuşlar ile Türkiye’ye giderken, talep fazlalığı fiyat artışına da neden oldu ve bir çok tur operatörü uygun fiyata tur satabilmek için charter seferlerinin başlamasını bekliyor. Turizmdeki asıl taşıyıcı olan charter uçuşları ise gerek Türkiye gerekse de Mısır destinasyonun kapalı olmasından dolayı firmaların filolarını azaltması ile izin çıktıktan sonra da uçak azlığı sıkıntısı yaşayabilir.

ATOR Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin yaptığı açıklamada, “ Kesinlikle uçak problemi yaşanacak, çünkü kriz döneminde bir çok uçuş firması filosunu küçülttü” dedi.

Gorin, turistik destinasyonlara uçuş programı ile ilgili sorunların daha Devlet Başkanı’nın kararnameyi imzalamadan önce de yaşandığını hatırlatarak, piyasadaki en büyük taşıyıcılardan Transaero’nun pazardan çekilmesinin çok etkileyici olduğunu dile getirdi.

ATOR Başkan Yardımcısı Gorin, charter seferlerinin yoğun olarak Türkiye’ye uçmasının Ağustos ayından önce olmayacağını belirtti. Charter uçuşları için Rusya Federal Havacılık Ajansı (Rosaviatsiya)’nın vereceği izinle olacağını belirten Gorin, pazardaki bütün oyuncuların aynı anda tarifeli seferlere yöneldiğini söyledi.(Gazetem Rusya)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.