Ukrayna hükümeti, Ukrayna’nın en büyük havayolu şirketi Ukrayna Uluslararası Havayolları-UIA’nın mali durumunun gittikçe kötüleşmesi nedeniyle uçuşların ani bir şekilde durdurulmasını önlemek için tedbirler alıyor.

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi genel sekreteri Aleksiy Danilov düzenlediği basın toplantısında, “Gerekli önlemlerin alınması için Bakanlar Kuruluna bir ay süre verildi, böylece bir zamanlar AeroSvit(*) ile yaşadığımız durumu tekrar etmeyeceğimizden eminiz” dedi.

Danilov’a göre, “UIA’nın devlet kuruluşlarına, Borispil havalimanı ve Ukrayna Altyapı Bakanlığı bünyesindeki Hava Trafik Hizmetleri İşletmesine olan borcunun giderek artması ve havayolunun devlet havacılık özel fonuna ücret ödememesi bir sorun ve incelenmesi gereken bir konu. Ayrıca bu durum, şirketin uçuş trafiği ve ulaştırma emniyetinde zaaflara yol açacağı ve kapsamlı önlemler almakta yetersiz kalacağı gerçeğine de işaret edebilir.”

(*)Aerosvit Havayolu

Aerosvit Havayolu şirketinin iflasına ilişkin olarak Aralık 2012’de açılan dava Kiev Bölge Ticari Mahkemesi tarafından Temmuz 2015’te karara bağlandı.

Kararda, Aerosvit Havayolları iflas resmen ilan edildiği açıklanırken tasfiye işlemlerine de başlandığı kaydedildi.

 Buna göre, iflas konusunda mahkemeye kendisi başvuran şirketin resmi olarak iflası  tescillendi.

Kiev Bölge Ticari Mahkemesi 29 Aralık 2012 tarihinde Aerosvit’in iflas davasını başlatmış ve alacaklıların icra yolu ile taleplerinin karşılanmasına moratoryum uygulamıştı. Ukrayna Devlet İcra Dairesi, iflas başvurusu yapmış olan Aerosvit Havayollarının banka hesaplarında bulunan paralara da 22 Ocak 2013’te el koymuştu.

Borispol havalimanı (Kiev) merkezli olarak 1994’te kurulan havayolu şirketi, 4 Ocak 2013 tarihinde  uçuşlarına son vermişti. Türk Hava Yolları (THY) ile 2011 yılında code share anlaşması yapan şirketin kapanmasıyla birlikte 2450 kişi işsiz kalmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.