Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ve komuta kademesi, Rusya’nın, İran yapımı taarruz İHA’ları kullanarak Odesa bölgesinde saldırıları arttırmasının ardından Moskova’nın “yeni tür silahlar” kullanmasına karşı atılacak adımları ele almak üzere pazartesi günü toplandı.

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı savaşta İran İHA’larını kullanması ele alındı.

Rusya, Odesa’daki hedeflere en az beş saldırı düzenledi. Odesa Bölgesel İdaresi Sözcüsü Serhiy Bratçuk, düzenlediği brifingte, Rusya’nın son birkaç gündür insansız Şahid-136 araçları kullandığını bildirdi.

Bratçuk, saldırılardan birinin bugün erken saatlerde güneydeki Odesa bölgesinde bir askeri hedefi vurduğunu söyledi ancak bu askeri hedefin ne olduğunun ayrıntısını vermedi.

Odesa Bölgesel İdaresi Sözcüsü Bratçuk, “Düşman füze tasarrufu yapmaya çalışıyor. Bu Şahid’ler çok daha ucuz. Çok daha sık ve çift olarak kullanılabiliyor. Düşmanın bu kamikaze araçlarının birkaç tanesini bir saldırı için kullanabildiğini gördük” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Cuma günü, Rusya’nın İran yapımı insansız hava araçlarını kullanmasını kınamıştı. Kiev de İran Büyükelçisi’nin akreditasyonunu geri çekmişti.

SİHA tedarik ettiğini yalanlayan İran ise buna “orantılı eylemle” yanıt vereceğini kaydetmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.