Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 2014’te Ukrayna hava sahasında vurulan Malezya’ya ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağı faciasını soruşturan Ortak Soruşturma Ekibi’nin soruşturmasının ön sonuçlarının bildirilmesi ile ilgili açıklama yaptı…

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumun 2014’te Ukrayna hava sahasında vurulan Malezya’ya ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağı faciası hakkındaki soruşturmayı devam etmesi ve tüm suçluları cezalandırması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, MH17 sefer sayılı yolcu uçağı konusunda araştırma yapan uluslararası komisyonun uçağın Rusya’dan işgal edilen Donbas topraklarına sevk edilen BUK füze sistemi ile vurulduğunu, sonra da füze sisteminin Rus yanlısı militanlar tarafından kontrol edilen bölgeden Rusya’ya geri götürüldüğü hakkındaki bilginin çok önemli olduğunu kaydederek, “Bu bir kez daha saldırgan devletin uçağın düşürülmesiyle doğrudan bağlantılı olduğunu gösteriyor. Şu an belirli şüpheliler, itaat ve komuta iletim zinciri hakkındaki soruşturma, davayı yakın gelecekte uygun mahkemeye aktarmak için yapılıyor” şeklinde belirtti.

Rusya’nın Ortak Soruşturma Ekibi’nin (JIT) çalışmalarını kötüleme çabalarına son vermek için kazanın tüm olası versiyonlarının incelenmesinin önemini vurgulayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, “Tabii ki, en etkilisi BM Güvenlik Konseyi himayesinde uluslararası mahkemeyi kurmak olabilirdi. Uluslararası toplumun bu konudaki büyük desteğine rağmen Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin söz konusu mahkemenin oluşturulması hakkındaki karar tasarısını veto eden tek ülkeydi. Bu yüzden soruşturmaya katılan devletlerin soruşturma organları, facianın faillerini adalete teslim etmek için uygun mekanizmayı belirleme yönünde çalışmaya devam ediyorlar” diye kaydetti.

Açıklamada, Ukrayna’nın Ortak Soruşturma Ekibi’nin yürüttüğü soruşturmayı destekleyeceği ve soruşturmanın sadece uluslararası destekle başarılı şekilde sonuçlanabileceği kaydedildi.

2014’te Ukrayna hava sahasında vurulan Malezya’ya ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağı konusunda araştırma yapan uluslararası komisyon, uçağın Rusya’dan işgal edilen Donbas topraklarına sevk edilen BUK füze sistemi ile vurulduğunu açıklamıştı. (QHA- Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.