Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba , Tahran yakınlarındaki bir uçağın insan hatasından dolayı vurulduğu konusunda İran ile aynı fikirde değil.

Kuleba, “Bunun bir insan hatası olduğunu söylemek için henüz çok erken. Pek çok sorumuz var ve neler olduğu hakkında yetkili ve objektif cevaplara ihtiyacımız var. Ukrayna uçağın bir insan hatası sonucu düşürüldüğünü kabul edemez” dedi. 
Kaza nedenin uluslararası uzmanlar tarafından belirlenmesinin ve konunun bir ceza soruşturmasının  parçası olarak görülmesinin altını çizen Kuleba, kazanın tüm yönleriyle soruşturulmasını istedi.

İran Sivil Havacılık Dairesi tarafından hazırlanan raporda göre, hava savunma sistemindeki radarın, “insani hata” sonucu yanlış yönlendirilmesinin uçağın vurulmasına yol açtığı belirtildi.

Raporda, hava savunma sisteminden sorumlu olan personelin belirlenen kurallara uymadığı, hava savunma sisteminin yerinin değiştirilmesinin ardından radarın ayarlanmadığı ve sistemde 107 derecelik bir hata oluştuğu saptandı. Bunun üzerine “zincirleme tepkimenin” oluştuğu kaydedildi.

Raporda, koordinatların yanlış olmasına rağmen personelin sivil bir yolcu uçağının söz konusu olduğunu fark etmesi gerektiği ancak uçağın “yanlış tanımlandığı” vurgulandı.

Raporda ayrıca, Ukrayna uçağını hedef alan birinci füzenin koordinasyon merkezinin onayı alınmaksızın fırlatıldığına dikkat çekildi. Rapora göre, yaklaşık 30 saniye sonra da diğer füze fırlatıldı.

PS752 kazasına ilişkin İran Sivil Havacılık Dairesinin raporunu buradan indirebilirsiniz 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.