Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Ramazan Bayramı sonrasında başlaması planlanan iç hat uçuşları nedeniyle havalimanlarında uygulanacak tedbirleri açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamaları şöyle;

HAVALİMANLARINI COVİD-19’A KARŞI SERTİFİKALANDIRACAĞIZ
HAVALİMANLARINDA COVİD-19’A KARŞI TÜM TEDBİRLER ALINACAK 
SALGINA KARŞI BÜTÜNCÜL TEDBİRLERİ ALAN İLK ÜLKE TÜRKİYE OLACAK
BAYRAMDAN SONRA BAŞLAMASI PLANLANAN İÇ HAT UÇUŞLARI GÜVENLE YAPILABİLECEK

Bakanlığı bağlı havalimanlarını korona virüs gibi pandemilere yönelik tekrar düzenlediklerini belirten Karaismailoğlu, normalleşme süreci kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun öngörüleri doğrultusunda bir sertifikasyon programı hazırladıklarını ifade etti. Söz konusu sertifikasyon programına yönelik genelge hazırlayarak havalimanlarına gönderdiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “Yakın zamanda tüm havalimanları Covid-19’a karşı her türlü tedbiri almış olacak. Genelge kapsamında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz tarafından bilgilendirme ve denetimler yapılacak, şartları karşılayan havalimanlarına bakanlığımızca bir sertifika verilecek. Bu sertifika aynı zamanda muhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılacak olup, havalimanlarımızda Covid-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığı belgelenmiş olacak” dedi.

Karaismailoğlu, yapılan düzenlemeler ile tüm salgın ihtimallerine karşı gereken tedbirlerin bütüncül olarak almış olacaklarını belirterek, “Salgına karşı bütüncül tedbirleri alan ilk ülke olacağız. Ayrıca ülkemizde bayramdan sonra başlaması planlanan iç hat uçuşların daha güvenli yapılması imkânı oluşturulmuştur” dedi.

Karaismailoğlu, benzer şekilde havayolları için de salgının önlenmesi nedeni ile alınacak tedbirleri gösteren genelgenin de hazırlık aşamasında olduğunu açıkladı.

Söz konusu genelge taslağının hazırlandığını anlatan Bakan Karaismailoğlu, “Sağlık Bakanlığının görüşleri çerçevesinde son hali verilerek yayınlanacak ve sahada da Covid-19 pandemisine karşı her türlü tedbirin alındığı tescillenecek. Ayrıca Bakanlığımızca havalimanlarına yapılan toplu taşıma işletmelerine ilişkin tedbirler de belirlenmiş ve uygulamaya geçmiştir. Diğer Bakanlıklarımız tarafından alınan turizm tesislerine ilişkin sertifikalandırma faaliyetleri de sürdürülmektedir” diye konuştu.

Ulaştırma ve Konaklamada Tüm Paydaşlar Tedbirleri Alacak 

Karaismailoğlu, söz konusu düzenlemeler ile ulaştırma ve konaklamaya ait tüm paydaşların gerekli tedbirleri almakta olduğunu belirterek, bu sayede tüm salgın ihtimallerine karşı gereken tedbirlerin bütüncül olarak almış olan ilk ülkenin Türkiye olacağını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizde bayramdan sonra başlaması planlanan iç hat uçuşların daha güvenli yapılması imkanı oluşturulmuştur. Dış hat uçuşlarla ilgili uluslararası kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile görüşmeler sürdürülmektedir. Bu görüşmeler sonucunda dış hat uçuşların da emniyetli bir şekilde başlaması planlanmaktadır” dedi.

Yenileme Eğitimlerinin Kapsamı Genişledi

Karaismailoğlu, tehlikeli madde çözeltileri içeren el dezenfektanlarının ve virüslü kan örneklerinin taşınması ile tehlikeli madde yenileme eğitimlerinin geçerlilik sürelerine ilişkin genelge yayınlandığını da bildirerek, “Bu genelge ile eğitimlerin geçerlilik sürelerinin azami 4 ay uzatılabilecek yenileme eğitimlerinin kapsamı, geçerlilik süresi en geç 31 Ağustos tarihinde dolacak olan tüm sertifikaları kapsayacak şekilde genişletildi” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.