Pandeminin kontrol altına alınmasına bağlı olarak ulaşım sektöründe başlayan hareketlilik havacılık sektörüne de ivme kazandırmıştır. Buna bağlı olarak pandemi döneminde daralan ve çalışanlarını ücretsiz izine çıkarak hatta işten ayıran havayolu işletmeleri bugünlerde yeni uçak siparişleri ve çalışanlarını tekrar geri çağırarak ve hatta yeni çalışanları istihdam etme yarışına girdiler.

Bu konuda büyük adım atan işletmelerden United Airlines’ın 270 uçaklık siparişi 200 Boeing Max jeti ve 70 Airbus 320 neo’dan oluşuyor.

Havayolu, yeni uçak iç mekanlarında koltuk arkası ekranlarını kullanıyor ve daha fazla sayıda daha geniş koltuk yerleştiriyor. United, yeni uçaklar için pilot ve kabin görevlileri de dahil olmak üzere 25.000 personeli istihdam etmeye hazırlanıyor.

Sipariş 200 Boeing Max jetini içeriyor. Bu uçaklardan 150’si, ailenin en büyüğü olan Max 10’lardır. Boeing, bu ayın başlarında ilk Max 10 uçağının test uçuşunu tamamladı. Kalan 50 Boeing uçağı, üreticinin en popüler modeli olan Max 8’dir. Bu sipariş Boeing için ikiz MAX kazası sonrası yeniden güven kazanması anlamına gelmektedir.

United ayrıca 70 adet Airbus 321neo satın almayı ve uçağın düzinelerce uzun menzilli versiyonu için sipariş vermeyi planlıyor.

United alacağı yeni uçaklarla büyümeyi gerçekleştirirken aynı zamanda Boeing 757-200 gibi eski uçakların yenileriyle değiştirilmesini hedeflemektedir.

Dünyanın bir çok yerinde United örneğine benzer iyileşme hareketliliği görülmektedir. Umarız kısa sürede pandemi tamamen gündemden kalkar ve eski günlerdeki gibi yoğun hareketliliğin olduğu günlere döneriz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.