ROKETSAN - Hisar-O Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi Atış Testi

Habertürk gazetesinden Güntay Şimşek, yerli üretim hava savunma sistemleri ile S-400 yüksek irtifa hava savunma sisteminin neresinde olduğumuzu köşesinde yazdı.

F-35 savaş uçağı ve Rus S-400 füzelerinin tartışıldığı bu ortamda IDEF fuarına giderken, doğal olarak ‘Biz bu hava savunma işinin neresindeyiz?’ sorusu beynimi kurcaladı. Neresindeyiz? 2020’lerden sonra 15-25 km menzilli hava savunma sistemlerini Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterine sokacak pozisyona gelmişiz. Evet S-400’lerin menzili 400 km, ama bir yerden başlayıp, başarıyı yakalayamazsanız menzilleri de uzatamazsınız, hedefe de yaklaşamazsınız. Füze konusunda Türkiye geç de olsa doğru yola girmiş ve Selçuk Yaşar liderliğindeki Roketsan ile doğru yolda ilerliyor.

Roketsan tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli alçak / arta irtifa hava savunma sistemi “HİSAR” füzelerinin görev alanı neler olacak?

Askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması için sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma sistemi görevi yapacaklar. Aynı zamanda “HİSAR” füzeleri farklı platformlara entegre edilebilecek ve füze ailesi geliştirilecek şekilde tasarlandığı için önemli. Belli noktaya gelmiş çalışmaları bu sebeple takip etmekte heyecan veriyor.

“HİSAR-A” (alçak irtifa, menzili 15 Km) yüksek hızlı hedef uçağa karşı % 100 başarı sağladı. Yapılan testlerle dik atış, otomatik angajman / ateşleme, terminal güdüm gibi kritik yeteneklerini de sergiledi. “HİSAR-A” 2021’de, “HİSAR-O (orta irtifa, menzili 25 km ) ise 2022’de silahlı kuvvetlerimize teslim edilecek. Bu planlarda bir aksaklık görünmüyor.

Uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ise “HİSAR” füzelerinde elde edilen tecrübelerle “SİPER” projesinde hayat bulacak. “SİPER” füze ailesinde 300 – 400 – 500 km mesafeleri ve kabiliyetleri konuşacağız. “SİPER” de tamamen yerli ve milli kabiliyetlerle çalışmalar devam ediyor. Birazcık sabretmek gerekiyor. Uzun yıllar havaya bakarak uyumanın cezasını ABD-Rusya arasında kalarak çekiyoruz. Savaş uçağı F-35, hava savunma sistemi S-400 tartışmalarıyla her türlü diplomasiyi ve savunma sanayinin önemini de yeniden ve tekraren zorunlu olarak öğreniyoruz.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.