Rusya’nın milli hava yolu şirketi Aeroflot, kilolu olduğu için yurt dışı uçuşuna verilmeyen bir kabin memurunun açtığı davayı kazandı. Şirket bu karar sonrası ‘çirkin’ ve ‘yaşlı’ kabin memuruna da yasak getirdi

Rusya’nın milli hava yolu şirketi olan Aeroflot’un kilolu diyerek sadece iç uçuşlarda görevlendirdiği kabin memurları açtıkları davadan eli boş döndü. Mahkeme, Aeroflot’un “Dış hatlardaki uçuşlarda uluslararası imajımız söz konusu. Bu yüzden bu kararı aldık” açıklamasını haklı bularak davayı düşürdü. Kabin memurlarının mahkemede “Ayrımcılığa maruz kalıyoruz” şeklindeki savunması yerinde bulunmadı. Hatta mahkeme daha ileri giderek “yaşlı, şişko ve çirkin” kabin memurlarının uluslararası uçuşlarda görevlendirilmemesi yönünde karar verdi.

ÜST MAHKEMEYE GİDECEKLER
Bu karar sonrası Aeroflot uygulamayı daha da genişleterek yurt dışı uçuşlar için sadece kilolu kabin memurlarını değil, güzellik standartlarının altında kalan ve belirli bir yaşın üzerinde olan çalışanlarına da yasak getirdi. Kararın gerekçesinde hem ‘uluslararası arenadaki imaj’ hem de ‘acil durumda yolcuları tahliye edebilecek kapasite’ vurgusu yapıldı. Rus yargısının davayı reddetmesinin ardından çılgına dönen diğer kilolu kabin memurları “Yaşlı, Şişko ve Çirkin” hareketini kurdu ve daha üst mercilere giderek mahkeme kararına itiraz edip mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı. Olayın medyaya yansımasının ardından Aeroflot’tan yapılan açıklamada “Kabin memurları, dünyanın her yerindeki hava yolu şirketlerinin yüzleridir ve o ülkenin kartvizitidir” ifadelerine yer verildi.

‘BEN 20 KİLO VERDİM’
Aeroloft’un düzenlediği basın toplantısına katılan kabin memurlarından Nikita Krişevski ise şirketin kararını savunarak “Kabin memurlarının belli vücut ölçülerinde olmasının talep edilmesi niçin bu kadar büyütülüyor anlamıyorum. Ben 20 kilo vermeyi başardım” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.