Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 24 Şubat’ta yayınlanan “Sivil Hava araçlarının Devlet Hava Aracı Olarak Kullanılması” isimli genelge sonrasında çıkan haberler üzerine bir açıklama yayınladı.

Yayınlanan genelgede Türk sivil hava aracı tesciline kayıtlı hava araçlarının münferit olarak
kiralanmak veya sair usullerde ilgili seferin tamamıyla kamu kullanıcısına veya kamu kullanıcısının belirttiği kişi ve ya kurumlara tahsis edilmesi suretiyle devlet hava aracı olarak kullanılması durumunda uyulacak kuralların belirlenmesi amaçlanırken, genelge sonrasında çıkan bazı haber sonrasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden açıklama geldi.

Twitter üzerinden yapılan açıklamada, genelgenin sivil hava araçlarının devlet hava aracı olarak kiralanması durumunda uyulması gerektiği kuralların düzenlendiği şirketlere her hangi bir zorunluluk getirilmediği belirtildi.

Şirketler Tepki Göstermişti

Vatan gazetesinde özel hava yolu şirketlerinin tepkilerini içeren haberde; “Özel havayolu şirketlerini kapsayan ve geçtiğimiz günlerde uygulamaya konulan yeni bir genelge ile devlet, havacılık alanında seferberlik koşulları gibi hareket edebilecek. Genelgeye göre devlet, özel havayolu şirketlerinin istediği herhangi bir seferindeki uçağı ‘Devlet Hava Aracı’ olarak kullanabilecek. Kamu görevine alınan uçakta sadece çalışacak personelin T.C. vatandaşı olma şartı getirdi. Uçaklara herhangi bir sivil yük alınamayacak. Uçaklar için sivil uçuş kodları kullanılamayacak. Uçaklar güvenlik nedeniyle terminallere uzak bir bölümde bekletilecek. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelgede devletin bu hakkı askerlik, güvenlik, gümrük ve orman yangınları ile mücadelede kullanılacağı belirtiliyor. Kullanılan uçaklar için kira bedeli ödeneceği ve sigorta kapsamındaki risklerin de göz önüne alınacağı belirtildi.” denilmişti.

Sivil Hava Araçlarının Devlet Hava Aracı Olarak Kullanılması hakkında Genelge

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.