İki partili komisyon üyeleri hala aynı fikirde olduklarını söylemelerine rağmen, ancak bazı komite üyeleri yeni endişelerini dile getirdiler.

Senato Ticaret komitesi başkanı ve üst düzey Demokrat, iki Boeing 737 Max kazasının ardından iki parti tarafından hazırlanan havacılık emniyeti tasarısını oylama planlarını aniden durdurdu.

Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Başkanı Roger Wicker, R-Miss  ve üst düzey üye Maria Cantwell, D-Wash., Boeing gibi uçak üreticilerinin Federal Havacılık İdaresi’nin uçak sertifikasyon sürecindeki etkisini azaltmayı amaçlayan tasarıyı Haziran ayında tanıttı. . Tasarı, Endonezya ve Etiyopya’da 346 kişinin hayatını kaybettiği 2018 ve 2019 Boeing 737 Max kazalarına en önemli yasal tepkiyi işaret ediyordu.

Ancak Wicker Çarşamba günü tasarıyı gündemden çıkardığını duyurdu. “Bugün ertelememiz bir geriye bırakma anlamına geliyor”, “Ancak, bu komitenin herhangi bir üyesiyle herhangi bir öneri üzerine iyi niyetle çalışma isteğimi yineliyorum.” dedi.

Bu arada Cantwell, komisyonun Salı gecesi yapılan toplantıda bir avuç değişiklikle ilgili bir anlaşmaya varamaması üzerine tasarının geri çekildiğini söyledi. Personelin çözülmemiş sorunlar üzerinde çalışmaya devam edeceğini söyleyerek, “Hem FAA’da hem de imalatçılarda hesap verebilirlik ve şeffaflığa sahip olunması çok önemli” vurgusunda bulundu.

Kısa bir röportajda Wicker, kendisi ve Cantwell’in tasarı üzerinde hala anlaştığını söyledi, ancak Salı günü geç saatlerde bazı komite üyeleri tabanda ikiliden ayrıldı. “Normalde bir şeyleri fikir birliği ile yaparız” ama bu sefer “ fikir birliği dün gece 11:45 gibi dağıldı.” dedi.

Bu kazaların ardından havacılık uzmanlarının tavsiyeleri sonucunda ortaya çıkan tasarı, FAA’nın Organizasyon Atama Yetkilendirme süreci üzerindeki kontrolünü sıkılaştıracak ve bu da, Boeing’deki çalışanlara ve diğer uçak üreticilerine belirli sertifikasyon görevlerini devretmesine izin verecek.

Tasarı, ajansa, FAA sertifikasyon görevlerini yürüten Boeing çalışanlarını onaylama veya kaldırma yetkisi verecek. Ayrıca çalışanlara yeni ihbar korumaları sağlayacaktır. Ve FAA’nın, insanların nasıl tepki verdiği ve teknolojiyle nasıl etkileşim kurduğu da dahil olmak üzere, Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulunun otomasyon ve pilot eğitim için yeni emniyet standartları konusundaki tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesini gerektirecektir.

Tasarı, FAA’nın insanların uçak tasarlarken ve onaylarken teknolojiye nasıl tepki verdiklerine dair daha fazla araştırma yapmasını ve havacılıkta insan faktörlerini ve otomasyonu inceleyecek bir FAA mükemmellik merkezi kurmasını gerektirecek.

Tasarının oylanmasının, Kongre Ulaştırma ve Altyapı Komitesinin, komitenin Boeing kazalarına ilişkin 18 aylık soruşturmasını özetleyen 238 sayfalık bir raporu yayınladığı gün gerçekleşmesi planlanmıştı. Bu soruşturma, 600.000 sayfalık kayıtların incelenmesi ve iki düzineden fazla Boeing ve FAA çalışanıyla yapılan görüşmelerin sonucuydu. Rapor, zayıf bir düzenleyici ortam, kusurlu mühendislik ve emniyetten ziyade kâr odaklı bir şirket kültürünün kazalarla sonuçlanan faktörlere katkıda bulunduğu sonucuna vardı.

Boeing’den ihbarcı olan Ed Pierson Salı günü Senato yasasını eleştirerek fabrikadaki üretim kalitesine daha fazla odaklanılması gerektiğini söyledi. Renton, Wash. Fabrikasında yönetici olarak çalışan Pierson, şirketin personel üzerinde yüksek üretim yapması için aşırı baskı uyguladığını, bunun da önemli hatalara katkıda bulundu söyledi.

Pierson Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Havacılık emniyeti yasasıyla ilgili bugünkü oturumu erteleme kararının, senatörlerin Boeing ve FAA hakkındaki bu sabahki raporda ortaya çıkan acı gerçeklerle uzlaştıklarının bir işareti olduğunu umuyorum”, “Senato’nun yasalarının hedefe ulaşmasını sağlamak için elinden geleni yaptığına inanıyorum.” dedi. Pierson ayrıca, FAA’nın üretimi denetlemek için “minimalist” bir yaklaşım benimsediğini söyledi.

Kanun tasarısı için, Tasarıda üretim kalitesiyle ilgili hiçbir şey yok olmadığını, Senatonun bunu yeniden düşünmesini umduklarını ilave etti.

B737 MAX kazaları sonrasında ABD kongresince yürütülen soruşturma sonrasında paylaşılan raporda ilgili taraflara ciddi iyileştirici önerilerde bulunulmasına rağmen FAA’nın sertifikasyon programının yeniden düzenlenmesine ilişkin hazırlanan yasa tasarısı üzerinde uzlaşı sağlanamaması endişe yaratmaktadır. Yasanın onaylanmaması halinde sertifikasyon sürecinde yaşanılan hataların tekrarlanmayacağını kimse garanti edemeyecektir. Süreçte şimdi FAA tarafından kamuyla paylaşılan ve iyileştirici tedbirleri içeren AD için toplanmakta olan önerilerin son günü olan 21 Eylül beklenmektedir. Sonrasında AD son halini alarak ilgili taraflarla paylaşılarak süreç devam ettirilecektir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.