Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup Turşucu737 MAX krizi sürecinde FAA’nin 2 numaralı yöneticisi istifa ediyor

737 MAX krizi sürecinde FAA’nin 2 numaralı yöneticisi istifa ediyor

Reuters’in haberine göre Boeing 737 MAX krizinin ilk aşamasında ajansı denetleyen ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 2 numaralı yetkilisi Dan Elwell, istifa etmeyi planladığını Reuters’e söyledi. Ocak 2018’den Ağustos 2019’a kadar yönetici vekili olan FAA Yönetici Yardımcısı Elwell, Mart 2019’da Boeing 737 MAX’ın beş ayda ikinci ölümlü kazasından sonra uçuşunun durdurulmasına karar verdi.

Elwell bir röportajda “Sona yaklaşıyoruz.” dedi.

Adı açıklanmayan bir FAA sözcüsü, “Elwell’in Kasım ayı sonuna doğru ayrılmayı planladığını” söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan FAA yetkilileri daha önce Reuters’e ajansın Kasım ayı ortalarında uçağın hizmete dönebileceğini söylediler, ancak Elwell yine FAA’in MAX’ın uçuşa verilmesi için belirli bir zaman çizelgesi olmadığını vurguladı.

Elwell, “İşin tamamlanacağından eminim ve ayrılmam için iyi bir zaman.” dedi.

Elwell, FAA’in MAX’i detaylı bir şekilde incelemek için binlerce saat harcadığını söyledi. FAA, uçağın ticari uçuşlara devam etmesine izin vermeden önce yeni önemli emniyet önlemleri ve simülatör eğitimi talep ediyor.

Elwell, bu uçağın tekrar hizmete gireceğine dair hiçbir şüphesi olmadığını, bugün hizmette olan herhangi bir uçak kadar güvenilir ve daha emniyetli olacağına dair hiçbir şüphesi olmadığını vurguladı.

Bazı eleştirmenler, FAA’nın, MAX’ın uçuşunun durdurulması kararının verilmesinde diğer bazı havacılık otoritelerin gerisinde kaldığını belirttiler. Buna karşın Elwell, mevcut verilerin incelenmesine bağlı olarak kararın verildiğini savundu.

Elwell yaklaşık bir yıl önce ayrılmayı planlamıştı, ancak 737 MAX incelemesi başlangıçta beklenenden daha uzun sürdüğü için beklediğini belirtti.

Ulaştırma Bakanı Elaine Chao, Elwell’in son üç yıldaki kararlılığı ve uzmanlığının, havacılık emniyetinin iyileştirilmesine, gelecekteki zorlukların ele alınmasına ve dünya çapında havacılık emniyeti standartlarının artırılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Elwell, FAA temsilcisi olarak Beyaz Saray koronavirüs görev gücüyle ve uluslararası hava yolculuğunun emniyetli bir şekilde yeniden başlamasıyla ilgili uluslararası bir çalışma grubunun içinde yer aldı. Uluslararası grup, ülkelere testler, karantinalar ve diğer önlemler konusunda yeni ayrıntılı kılavuzlar üzerinde çalışmaktadır.

Elwell, tüm dünya için tek bir rejim yaratılamayacağını bunun yerine tek tek ülkelerin seyahatlere nasıl devam edecekleri konusunda anlaşmaya varmaları gerekeceğini söyledi. Amaç, “güvenli ve sağlıklı uluslararası seyahati” kolaylaştırmak ve “seyahat eden halka seyahatin mümkün olduğuna dair güven” vermektir dedi.

Son günlerde FAA ve Boeing’den gelen haberler MAX’ın uçuşa elverişilik sertifikasının Kasım ayı içerisinde verilebileceğini işaret etmektedir. Bu gerçekleşirse uçaklara gerekli modifikasyonların uygulanması ve Pilotların gerekli eğitimlerinin tamamlanmasını takiben Aralık ayı içerisinde Christmas öncesi MAX’ın tekrar ticari uçuşlara başlayabileceğini değerlendirebiliriz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzman

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

İran’da Yaşanan Helikopter Kazasında Kurtulan Olmadığı Açıklandı

Yetkililer ve devlet medyası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uzun süredir Dini Lider Ayetullah Ali...

İran Cumhurbaşkanını Taşıyan Helikopter’den Haber Alınamıyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi Aras Nehri üzerinde İran ve Azerbaycan tarafından ortaklaşa inşa edilen...

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...