Reuters’in haberine göre Boeing 737 MAX krizinin ilk aşamasında ajansı denetleyen ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 2 numaralı yetkilisi Dan Elwell, istifa etmeyi planladığını Reuters’e söyledi. Ocak 2018’den Ağustos 2019’a kadar yönetici vekili olan FAA Yönetici Yardımcısı Elwell, Mart 2019’da Boeing 737 MAX’ın beş ayda ikinci ölümlü kazasından sonra uçuşunun durdurulmasına karar verdi.

Elwell bir röportajda “Sona yaklaşıyoruz.” dedi.

Adı açıklanmayan bir FAA sözcüsü, “Elwell’in Kasım ayı sonuna doğru ayrılmayı planladığını” söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan FAA yetkilileri daha önce Reuters’e ajansın Kasım ayı ortalarında uçağın hizmete dönebileceğini söylediler, ancak Elwell yine FAA’in MAX’ın uçuşa verilmesi için belirli bir zaman çizelgesi olmadığını vurguladı.

Elwell, “İşin tamamlanacağından eminim ve ayrılmam için iyi bir zaman.” dedi.

Elwell, FAA’in MAX’i detaylı bir şekilde incelemek için binlerce saat harcadığını söyledi. FAA, uçağın ticari uçuşlara devam etmesine izin vermeden önce yeni önemli emniyet önlemleri ve simülatör eğitimi talep ediyor.

Elwell, bu uçağın tekrar hizmete gireceğine dair hiçbir şüphesi olmadığını, bugün hizmette olan herhangi bir uçak kadar güvenilir ve daha emniyetli olacağına dair hiçbir şüphesi olmadığını vurguladı.

Bazı eleştirmenler, FAA’nın, MAX’ın uçuşunun durdurulması kararının verilmesinde diğer bazı havacılık otoritelerin gerisinde kaldığını belirttiler. Buna karşın Elwell, mevcut verilerin incelenmesine bağlı olarak kararın verildiğini savundu.

Elwell yaklaşık bir yıl önce ayrılmayı planlamıştı, ancak 737 MAX incelemesi başlangıçta beklenenden daha uzun sürdüğü için beklediğini belirtti.

Ulaştırma Bakanı Elaine Chao, Elwell’in son üç yıldaki kararlılığı ve uzmanlığının, havacılık emniyetinin iyileştirilmesine, gelecekteki zorlukların ele alınmasına ve dünya çapında havacılık emniyeti standartlarının artırılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Elwell, FAA temsilcisi olarak Beyaz Saray koronavirüs görev gücüyle ve uluslararası hava yolculuğunun emniyetli bir şekilde yeniden başlamasıyla ilgili uluslararası bir çalışma grubunun içinde yer aldı. Uluslararası grup, ülkelere testler, karantinalar ve diğer önlemler konusunda yeni ayrıntılı kılavuzlar üzerinde çalışmaktadır.

Elwell, tüm dünya için tek bir rejim yaratılamayacağını bunun yerine tek tek ülkelerin seyahatlere nasıl devam edecekleri konusunda anlaşmaya varmaları gerekeceğini söyledi. Amaç, “güvenli ve sağlıklı uluslararası seyahati” kolaylaştırmak ve “seyahat eden halka seyahatin mümkün olduğuna dair güven” vermektir dedi.

Son günlerde FAA ve Boeing’den gelen haberler MAX’ın uçuşa elverişilik sertifikasının Kasım ayı içerisinde verilebileceğini işaret etmektedir. Bu gerçekleşirse uçaklara gerekli modifikasyonların uygulanması ve Pilotların gerekli eğitimlerinin tamamlanmasını takiben Aralık ayı içerisinde Christmas öncesi MAX’ın tekrar ticari uçuşlara başlayabileceğini değerlendirebiliriz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzman

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.