Avrupa Komisyonu dış sınırlarını daha iyi korumak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden esinlenerek yeni bir sistem uygulamaya hazırlanıyor. Etias adı verilen sisteme göre Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden Schengen Bölgesi’ne gelen ve vize ihtiyacı olmayan turistlerden 5 yıl geçerli 5 euro ücret talep edilecek.
Sistem, seyahatlerden önce yolcular hakkında bilgiler toplayacak ve seyahatin Avrupa Birliği üyesi ülkeler için güvenlik veya göç riski oluşturup oluşturmadığını değerlendirecek.

AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans şuları konuya açıklık getirdi:

ETIAS vizesiz seyahat eden ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilere yönelik uygulanacak. Schengen alanında bulunmayan Avrupa Birliği ülkelerini kapsamıyor. İngiltere veya İrlanda’ya uygulanacak mı? Üye ülke olarak yollarına devam ederlerse cevap hayır olacak.”

Bu sistem Schengen alanına girmek için vize istenmeyen Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Arjantin, Japonya dahil yaklaşık 60 ülkenin vatandaşlarını yakından ilgilendiriyor.

Avrupa Komisyonu’nun önerisi Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Öneriye yeşil ışık yakılması halinde, 2020 yılında sistemin yürürlüğe girmesi bekleniyor. (euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.