Malezya Hükümeti, ülkenin ulusal bayrak taşıyıcısı Malezya Hava Yolları’nın yaşadığı MH370 ve MH17 sefer sayılı kazalarının ardından ortaya çıkan finansal darboğazdan çıkmak için şirket hisselerinin dörtte birini yabancı yatırımcılara devredilmesi konusunda, Temmuz 2019’da Morgan Stanley ile anlaşmıştı.

Havayolu’nun giderek artan zararları  büyük bir finansal sıkıntıya işaret ediyor. Bu sıkıntıyı havayolunun dörtte bir hissesinin yabancı yatırımcılar ya da havayolu şirketlerine devrederek aşmak isteyen Malezya hükümetinin girişimi belirsizliğini koruyor.

Hükümet geçtiğimiz Ekim ayında beş alıcının hisse devirleri ile ilgilendiğini duyurmuştu. Ancak aralarında Japan Airlines(JAL) ve Katar Airways’ın hisse alımında adı geçtiği haberleri ise yalanlanmıştı.

Hisse devri konusunda yerel havayollarının teklifleri ise değerlendirmeye alınmadı.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed tekliflere ilişkin, “Birçok seçenek var, ama en iyi çözümü bulmak için her teklifi değerlendirmeyiz.” ifadesinde bulunmuştu.

Öte yandan, Air France-KLM’in, Malezya Havayolları’nın yüzde 49’unu satın almak ve havayolu ile birlikte ortak bakım/onarım merkezi teklifine Hükümetten herhangi bir yanıt gelmediği bildirildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.