Emirates ve Air Seychelles Havayollarına ait iki uçağın havada az kalsın çarpışıyordu..

Emirates’a ait EK703 sefer sayılı Dubai – Mauritius seferini yapan A6-EOT tescilli Airbus 380 tipi uçak ile Air Seychelles’in HM54 sefer sayılı Mauritius-Mahe (Şeyseller) seferini yapan Airbus 330 tipi uçak birbirlerine tehlikeli derecede yaklaştı.

14 temmuz’da yaşanan olayda,uçaklarda bulunan TCAS ( Traffic Collision Avoidance Aystem-Trafik İkaz ve Çarpışmayı Önleyici Sistem)sayesinde çarpışma önlendi. Olası bir çarpışmada iki uçakta bulunan 892 kişinin hayatını kaybedebilirdi.

Air Seychelles pilotları kahraman ilan edildi

Seyşeller için Mauritius’dan havalanan Air Seychelles uçağı, Mauritius Hava Trafik Kontrolü tarafından 37.000 feet’e çıkması için izin aldı,bu sırada Emirates uçağı 38.000 feet’e inmek içinde izin almıştı, ancak nedeni bilinmeyen bir şekilde 36.000 feet’e inince az kalsın bir facia yaşanıyordu.

Şeyseller basını, Air Seychelles pilotlarını kahraman ilan etti.  Emirates’in pilotlarının başlarının belada olduğunu yazan medya, Air Seychelles’in  yaşanan olayla ilgili olarak yaptığı,” Uçağın eğitim standardı ve işletim protokolleri, Air Seychelles pilotlarının elde ettiği son derece yüksek eğitim standartlarını gösterdi . Pilotlarımız, kaptan Roberto Vallicelli ve F/O Ronny Morel’i övüyoruz. ”  açıklamasına yer verdiler.

YAŞANAN O ANLAR:

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.