Ticari havacılık, COVID-19 salgınının yarattığı problemler nedeniyle önümüzdeki yıllarda çok fazla acı ve türbülansla karşı karşıya kalacak

Birçok havayolu şirketi ve birçok tedarikçi çöküşün eşiğinde. Ayrıca, Orijinal teçhizat/parça Üreticileri Original Equipment Manufacturer (OEM) ve büyük tedarikçiler üzerindeki finansal baskılar o kadar yoğun ki, herhangi bir ölçekte müşteri finansmanı veya tedarikçi desteğini düşünmek yerine kendilerinin hayatta kalmalarına odaklanmaktan başka seçenekleri yok gibi.

Airbus, 8 Nisan’da genel olarak% 30’luk bir üretim kesintisi olduğunu açıklamıştı. Şimdi Boeing de aynı durumda olup çeşitli birimlerinde değişikliklere gidiyor: ticari üretim oranlarının azaltılması ve geliştirme programlarının ve gelecekteki projelerin hızınını azaltılması gibi. Boeing, hem COVID-19’un yan etkileriyle hem de MAX dar gövdeli uçaklarının dünya çapında uçuşunun durdurulması problemiyle uğraşmaktadır.

Analistler, müşterilerin teslimatları ertelemeye devam etmesi nedeniyle Airbus’un benzer boyutta daha fazla kesinti yapması gerektiğini önerdiler. Ancak, OEM, Haziran ayından önce üretim oranlarındaki bu tür değişikliklere karar veremeyecektir.

Boeing, Güney Carolina’da (BSC) 787 üretim faaliyetine devam ediyor ve çalışanların çoğu Mayıs ayının başından beri işe geri döndüler.

Kabul etmek lazım ki uçak üretim sektöründe uçağın uçuş hattına çıkıncaya kadar Üretici firmanın dışında onlarca hatta yüzlerce teçhizat/parça üreticisi süreçte yer almaktadır. Dolayısıyla üretiminin hızı tüm bu işletmelerin birlikte uyum içinde çalışmasına bağlı olacaktır.

Pandeminin bir an önce sona ermesi en azından kontrol edilerek tüm insanlığın normalleşmeye dönmesi dileklerimizle,

Sağlıklı, Emniyetli yarınlar

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.