İtalyan havayolu şirketi Alitalia çalışanlarının greve gitmesiyle, uçuşların yüzde 60’ı iptal edildi.

Alitalia yönetimi, şirketin kara geçebilmesi için çalışanların yüzde 16’sını işten çıkarma ve maaş kesintisi kararı aldı. Plana karşı çıkan sendikalar 24 saatlik greve gitti. Grevden etkilenen yolcuların büyük kısmı alternatif uçuşlara yönlendirildi.

Grevden habersiz havaalanlarına gelen yolcularsa büyük şaşkınlık yaşadı. Uçuşu iptal edilen bir yolcu çalışanlara destek vererek şöyle konuştu:

“Çalışanlar hak ettiklerini almalı ancak aynı zamanda yolculuğu kesintiye uğratan grev de büyük bir zorluk. Ayrıca bu ekonomiye de zarar veriyor.”

5 nisan’da (dün) Havayolu çalışanları sendikalarla birlikte planlanan kesintileri protesto etti. Şirketin yüzde 49 hissesini alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen havayolu şirketi Etihad Airways ise sözünü tutmamakla suçlandı:

“Etihad söz verdiği gibi uzun menzili uçuşlara yatırım yapmadı. Üniformalar ve sistemi değiştirmek için para harcıyorlar, daha masraflı olan yeni bir sistem dayatıyorlar. Bedelini de çalışanlar ödüyor.”

Şirket yönetimi, 2 bin kişiyi işten çıkarmayı ve maaşları yüzde 30 oranında azaltmayı planlıyor. Alitalia plan doğrultusunda 2019’da tekrar kara geçeceğini açıkladı. (euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.