Almanya başta olmak üzere Türkiye kökenli göçmenlerin yaşadığı Avrupa ülkelerinde tatil sezonu kapıda. Corona virüsü önlemlerini neredeyse tümüyle gevşeten ve normalleşme sürecine geçen Almanya’da otellerin açılmasıyla iç turizmin önümüzdeki günlerde ivme kazanması beklenirken, yurtdışı rezervasyonlarının da hızla arttığı görülüyor.

Corona virüsü vaka sayılarının düşmesiyle birlikte Almanya’ya dönüşte karantina kuralının kaldırıldığı Portekiz, İspanya ve Yunanistan gibi ülkeler, Alman turizm sektörü için umut ışığı olarak görülüyor. Merkel hükümetinin Türkiye konusunda seyahat uyarılarını ne zaman yumuşatacağı ise sektörde en çok konuşulan konulardan biri.

Salgından önce, 2019 yılı yaz sezonunda Alman turistlerin tatilleri için İspanya’dan sonra en çok tercih ettikleri ülke olan Türkiye, hala riskli ülkeler kategorisinde yer alıyor. Buna göre, Almanya’dan Türkiye’ye seyahatler yasak değil, ancak sadece “zaruri” durumlarda seyahat edilmesi isteniyor.

İki hafta önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Berlin’deki temaslarının sonrasında Almanya’nın Türkiye’ye seyahat sürecini basitleştirmek için yeni adımlar atabileceği konuşulmuştu. Ancak Berlin’den bu konuda henüz yeni bir hamle gelmedi.

Almanya Seyahat Acenteleri Birliği (DRV), Almanlar açısından en gözde turizm ülkelerinden biri olarak nitelendirdiği Türkiye’de tatil yapma imkanının sağlanmasını bir kez daha talep ederken, Türkiye’yle Almanya’nın geçen yıl uyguladığı “güvenli koridor” kuralının bu yıl da uygulanabileceğine vurgu yaptı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.