Reuters’in haberine göre American Airlines, Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) sertifikanın alınmasına bağlı olarak Boeing 737 Max jetlerini bu yılın sonuna doğru yolcu uçuşları için hizmete vermeyi planlıyor.

Havayolu, 29 Aralık – 4 Ocak tarihleri arasında Miami ile New York arasında günlük olarak 737 Max uçuşu gerçekleştirileceğini ve uçuşlar için 24 Ekim’den itibaren rezervasyon yapılabileceğini söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, Sertifikasyon sürecinde FAA ve Boeing ile iletişim halinde olunduğunu ve uçağın sertifikalandırılma zamanına göre güncelleneceğini söyledi.

FAA Pazar günü yaptığı açıklamada, uçağın hizmete dönmesini onaylamak için bir zaman çizelgesi olmadığını yineledi ve FAA emniyet uzmanları uçağın sertifika standartlarını karşıladığına ikna olduktan sonra uçağın uçuşuna müsaade edileceğini söyledi. Kaynakların daha önce Reuters’e verdiği demeçte, FAA’nın uçuş yasağını Kasım ayı ortalarında kaldırması bekleniyordu, ancak bu tarih yine de değişebilir.

American Airlines, yolcuların 737 MAX ile uçtuklarının farkına varacağını söyledi.

FAA, Ekim ayının başlarında, 2 Kasım’a kadar kamuoyunun görüşlerine açık olan, MAX için revize edilmiş eğitim prosedürlerine ilişkin bir taslak rapor yayınladı.

Habere göre FAA tarafından sunulan eğitim prosedür taslağına ilişkin yorum ve önerilerin alınmasından sonra değerlendirmeyi takiben son halini alacaktır. Sonrasında ise tüm işletmelere yayınlanarak uçakların ticari uçuşa dönüş süreci başlatılacaktır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.