Avrupa Komisyonu (AK), havacılık yakıtı vergilendirmesini yeniden düzenlemeye hazırlanıyor. Bu girişim, Avrupa Komisyonu’nun 2030 yılına kadar AB sera gazı emisyonlarını %55 oranında azaltmayı amaçladığı bir dönemde geldi. 

 Avrupa Komisyonun hazırladığı belge taslağına göre, 2023’ten itibaren kirletici havacılık yakıtları için “AB çapında bir asgari vergi oranı” uygulamasının planladığı kaydediliyor. 

Avrupa Komisyonu’nun 14 Temmuz 2021’de önereceği iklim eylemi önlemlerinin bir parçası kapsamında hazırlanan taslak belgeye göre asgari havacılık yakıtı vergisi oranı sıfırdan başlayacak ve 10 yıllık bir süre içinde kademeli olarak artacak. Taslak belgede, havacılık yakıt vergisi oranının ne olacağını belirtilmedi. 

AB çapında havacılık yakıtı vergilendirmesine ilişkin haberler, devam eden pandemiden muzdarip olan Avrupa havayolları için pek de hoş karşılanmayabilir. Haziran 2021’in başlarında, yatırımcı liderliğindeki bir iklim lobisi gözlemcisi InfluenceMap tarafından hazırlanan bir rapor, açıklanan en büyük karbondioksit emisyonuna sahip Avrupa havayollarının Avrupa havacılık iklim politikalarına karşı çıktığını belirtti. Havacılık endüstrisinin vergilendirmeye karşı çabaları, Avrupa Komisyonu’nun Temmuz 2021’in ortalarında bir iklim paketi sunmaya hazırlandığı sırada gündeme geldi.AvRUPA bİRLİĞİ’NDEN hAVA YOLU ŞİRKETLERİNE   

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.