ABD Başkanı Joe Biden, 3 Haziran’da ABD yatırımlarından artık yararlanamayan Çinli şirketlerin kara listesini uzattı. Bu şirketlerin Pekin’in askeri faaliyetlerini desteklediğinden şüpheleniliyor.

Bunların arasına, özellikle devlete ait Aviation Industry Corp of China (AVIC) konsorsiyumu olmak üzere birkaç havacılık şirketi eklendi. AVIC yan kuruluşlarından bazıları, beşinci nesil J-20 savaş uçağı üreticisi Chengdu Aircraft Industry Group veya kendisi Rus Tupolev Tu-16’dan türetilen H-6 stratejik bombardıman uçağını üreten Xian.

Bloomberg’e göre, yasaklı şirketlere dahil olan ABD’li yatırımcıların  bu şirketlerin hisselerini satmaları için bir yılı var.

4 Haziran ise Pekin, kararı şiddetle kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin yerel basına verdiği demeçte, “Çin, Çinli şirketlerin haklarını ve meşru çıkarlarını kararlı bir şekilde savunmak için gerekli önlemleri alacak” dedi.

İlk kara liste Başkan Donald Trump tarafından İlk kez  12 Kasım 2020’de uygulamaya konulan kara liste 31 şirketi içeriyordu.

14 Ocak’ta Trump yönetimi, Çinli sivil uçak üreticisi Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) üzerindeki yatırım yasağını da uzattı.

 Çinli havacılık şirketlerinin ABD merkezli şirketlerden yedek parça satın alması da yasaklandı..

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.