Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), bir ülkeyle daha ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın ihracatı için anlaştı. Kazakistan, ANKA’nın ihracat edildiği ikinci ülke oldu.

Türk savunma sanayisi önemli bir başarı hikayesiyle, ANKA SİHA’larını ilk defa Tunus’a ihraç etmişti Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarihinde bir ilke imza atarak milli, özgün ve yerli tasarım platform hava aracı ihracatının ikincisini de gerçekleştirdi. ANKA Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İHA; Türk Hava Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı tarafından aktif olarak Türkiye sınırları içerisinde kullanılıyor.

Şu ana kadar 50 adetten fazla üretilen ANKA İHA’nın ilk ihracat müşterisi olan Tunus’la yürütülen çalışmalar sonucu TUSAŞ, 3 adet ANKA İHA siparişi olan Tunus’a yönelik ilk teslimatı geçen haftalarda gerçekleştirmişti. Savunma Sanayi Müsteşarlığından edinilen bilgiye göre; TUSAŞ, bir ülkeye daha ANKA İHA’nın ihracatını gerçekleştirmek üzere anlaştı.

KAZAKİSTAN ANKA İHA’LARINDA ANLAŞMAYA VARILDI

Gerçekleşen görüşmeler sonucu ANKA’nın ikinci ihracat müşterisinin Kazakistan olacağı kesinleşti. İhracatı gerçekleştirilen ANKA’ların, Hedef tespit sistemleri bakımından yeni donanımlarla geliştirilen, görüş ötesi haberleşme yeteneğine sahip ‘ANKA-B’ konfigürasyonunda olduğu gelen bilgiler arasında. Kazakistan, ilk etapta 3 adet İHA ile yer ekipmanı tedarik etmeyi planlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.