Boeing toplam 5,9 trilyon dolar değerinde 39 bin 620 adet yeni uçak talebi öngörüyor. 20 yıllık Mevcut Piyasa Görünümü, 2015 tahminine kıyasla yeni uçak taleplerinde yüzde 4.1’lik artış gösteriyor. Tek koridorlu uçak talebi artışı büyümesini sürdürüyor.

Boeing  önümüzdeki 20 yıl içinde yeni uçak talebinin yüzde 4,1 artış göstererek 39.620 adet olacağını öngörüyor. Şirketin Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’nın ilk gününde açıkladığı yıllık Mevcut Piyasa Görünümü raporunda (CMO), bu yeni uçakların toplam değeri 5,9 Trilyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Boeing Ticari Uçaklar Pazarlama Başkan Yardımcısı Randy Tinseth, “Finansal piyasayı etkisi altına alan son gelişmelere rağmen havacılık sektörü, ticari filosunu ikiye katlayarak uzun vadeli büyümeye devam edecek. Önümüzdeki yirmi yıl boyunca yolcu trafiğinin yılda yüzde 4,8 oranıyla büyümesini bekliyoruz” dedi.
Tek koridorlu uçak pazarı, düşük maliyetli havayolları ve büyümeyi sağlayan yeni pazarlar ile daha güçlü olacak. Bu segmentte, geçtiğimiz yıl boyunca yüzde 5’ten fazla artış görülerek 28.140 adet yeni uçağa ihtiyaç duyulacak.

Tinseth “Şüphesiz, tek koridorlu uçak pazarının kalbinde yeni Boeing MAX 8 ve mevcut 737–800 yer almaktadır. Mevcut bekleyen siparişin hâlihazırda yüzde 76’sı tek koridorlu uçaklardan oluşuyor. Ürünlerimiz bu alanda net avantaja sahip.” dedi.
Geniş gövdeli uçaklarda, 2021–2028 yılları arasında büyük bir potansiyel değiştirme talebi dalgası ile 9.100 uçağa ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor. Boeing, talebin çok büyük uçaklardan, 787, 777 ve 777X gibi küçük ve orta geniş gövdeli uçaklara kayma eğiliminin devam edeceğini öngörüyor.

Boeing, yılda yüzde 4,2 oranında büyüme göstermesi öngörülen kargo trafiği ile birlikte, 930 yeni kargo uçağı ve 1.440 dönüştürülmüş kargo uçağına ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.