Reuters’nin haberine göre iki ölümlü kazadan sonra uçuşları durdurulan B737 MAX uçaklarının uçuşa tekrar verilmesi bekleniyordu. FAA sözcüsü Greg Martin B737 MAX uçaklarının tamamen güvenilir olduktan sonra uçuşa verileceğini ve henüz bir takvim olmadığını söyledi.

Bloomberg’nin önceki haberine göre B737 MAX uçaklarının FAA’nın onaylarını alarak Aralık öncesinde tekrar uçuşa verilebileceğini belirtmişti.

Boeing bu yorumlar için hemen cevaplamadı ve uçakların tekrar uçuşa verilmesine yönelik bir takvim vermedi. Boeing ayrıca yazılım güncellemesi ve eğitim programının onay için bu hafta FAA’na gönderilemeyeceği bilgisini verdi.

B737 MAX kazalarına ilişkin Nisan ayında yayınlanan makalemde bu sürecin Üretici Boeing, Otoriteler ve kullanıcılar için sancılı ve uzun olacağını değerlendirmiştim. Elimizde o gün için çok az bilgi vardı. Bu güne gelindiğinde Üretici, otorite yayınları ve kazalara ilişkin ön raporlardan edindiğimiz bilgilere göre yaşanan kazada sadece eksik bir yazılım değil uçağın motor değişikliğine bağlı dizayn probleminin etkili olabileceği değerlendirilmektedir. Bu görüş şimdilik bir varsayım olmasına rağmen kesinlikle düşünülmesi gereken bir unsurdur.

Bunların dışında kullanıcılar da gelişmeleri yakından takip etmektedir mutlaka. Kazalardan bu güne kadar yayınlanan servis bültenleri, üretici açıklamaları, otorite ve ilgili kullanıcı makalelerinde bu uçakla kalkış esnasında motor arızası halinde neler yaşanabileceğine ve böyle bir durumda acil durum uygulamasının ne olacağına dair bilgiye rastlanmamıştır.

Umuyorum kullanıcılar bu olasılığı sormuşlardır ve cevabını almışlardır. Aksi halde başka bir bilinmezle karşılaşma olasılığı söz konusudur.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot ( E )

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.