Rapora göre, FAA ve Boeing, testlerde “önceden belirlenmiş bir sonuç” oluşturdu…

Boeing, kazalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine 100 milyon dolar ödemeyi teklif etmişti

ABD Senatosu Ticaret Komitesi’nin yayımladığı rapora göre, ABD Federal Havacılık İdaresi (US Federal Aviation Administration – FAA) ve Boeing yetkilileri, 737 MAX’in yeniden sertifika çalışmalarında usulsüzlük yaptı ve “kazalarda payı olan kritik bilgileri gizlemeye çalıştı.”

737 MAX, hatalı sensörler ve uçağın burnunu tekrar tekrar aşağı iten tasarım hatası sebebiyle Lion Air’in 610 ve Ethiopian Airlines’ın 302 sefer sayılı uçuşlarında kazaya sebep olmuştu. 346 kişinin hayatına mal olan kazalardan sonra ABD’de 2019 Mart’ında söz konusu uçağın uçuşu yasaklanmıştı.

Komitenin cuma yayımlanan raporunda, Boeing yetkililerinin test pilotlarına denemeler sırasında yardımcı olduğunu, tepki sürelerini hızlandırmak için hangi kontrollerin kullanılacağını önceden söylediğini ve bunun yaklaşık 4 saniyelik bir pilot tepki süresiyle sonuçlandığını iddia eden bir muhbir referans gösterildi. Zira diğer bir testteki başka pilot, yaklaşık 16 saniyede tepki verdi.

The Guardian’ın haberine göre, Ticaret Komitesi bu bilgilerin bir FAA personeliyle görüşmede doğrulandığını da bildirirken Başkan Roger Wicker, raporun “havacılık güvenliği denetiminde önemli hatalar ve FAA’da yaşanan başarısız liderlik örnekleri” içerdiğini söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.