Aviation Week’in haberine göre, Boeing’in en erken Eylül ayına kadar yeni bir uçuş kontrol bilgisayarı (FCC) sorununu ele alması ve MAX uçaklarının tekrar uçması için gereken değişiklikleri tamamlaması gerektiğini söyledi.

Sorun, 17 Haziran haftasında FAA test pilotlarıyla yapılan mühendislik simülatör testleri sırasında tespit edildi. FAA, yatay stabilizerin kontrol dışı hareketi nedeniyle uygulanacak sorun giderme prosedürü sırasında pilotların arızayı doğru bir şekilde teşhis etmek ve uygun kontrol listesini yürütmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyacağı tespit edildi. Testler ayrıca, bir bilgisayar çipi arızasının acil durum prosedürü sırasında komut dışı yatay stabilizer hareketine neden olabileceğini göstermiştir. FAA, Boeing’e sorunları çözmesini iletirken, Boeing çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Boeing yöneticisi Aviation Week‘e “737 MAX filosunun emniyetli bir şekilde uçuşa geri dönmesi ve MAX teslimatlarına devam etmesi için olası yazılım sonuçları ve olası etkileri üzerinde çalışıyoruz, nihai sertifika paketimizi Eylül ayında FAA’ya sunacağımızı değerlendiriyoruz.” dedi.

Boeing, en son sorunların yazılım değişiklikleriyle ele alınabileceğinden emin. Alternatif – bilgisayar çiplerini 500’den fazla MAX’ta değiştirmek – Mart ayının ortalarında başlayan dünya çapındaki uçuşların durdurulması süresini uzatabilir.

Boeing, beş ay içinde iki 737 MAX kazasına bağlı olarak FCC yazılımını değiştiriyor.  Etiyopya Hava Yollarının 10 Mart’ta meydana gelen kaza sonrasında, MAX uçaklarının uçuşlarının küresel olarak durdurulmasına neden olmuştu.

Yazılım, MAX’ın, belirli senaryolarda öncülünün 737 Yeni Nesil’in uçuş karakteristiğini taklit etmesine yardımcı olan MAX’ın manevra özellikleri artırma sistemine (MCAS) odaklanıyor.  En son FCC sorununun teklif edilen MCAS değişiklikleriyle bağlantılı olduğuna inanılmıyor.

Bu bilgi bizlere sorunun sadece bir yazılım problemi olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Şu anda problem hakkında açık bir bilgi verilmemekle birlikte sadece yazılımda yapılacak bir iyileştirmenin sorunu çözmeyeceği kabul edilmektedir.

Nisan ayında yayınlanan makalemde belirttiğim gibi Boeing ve MAX kullanıcıları için sorunun tamamen çözülerek Boeing 737 MAX uçaklarının emniyetle uçuşa verilmesi için çok detaylı çalışmalar yapılması gerektiği ve uzun bir süreç alacağı değerlendirmem doğrulanmaktadır. Umuyoruz tüm sorunlar çözümlenerek B737 MAX uçakları en kısa sürede ve emniyetle tekrar gökyüzüne dönerler

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

28 Haziran 2019

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot ( E )

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.