Bazı ABD havayolları, Federal Havacılık İdaresi (FAA) uçuşu durdurulan MAX uçaklarının teslimini onaylarsa, yeni pilot eğitim kararlaştırılmadan önce Aralık ayında ve en kısa sürede 737 MAX uçaklarını Boeing’den almayı arzu ettiklerini söyledi.

Meydana gelen iki ölümcül kazadan bu yana geçen aylarda teslimatı durdurulan yüzlerce 737 MAX jeti, otoritenin yazılımı ve eğitim güncellemelerini onaylayana kadar Boeing’in Seattle üretim hattının bulunduğu Washington eyaletindeki tesislerinde park ettirildi. .

Boeing Pazartesi günü yaptığı açıklamada, FAA’nın eğitim değişikliklerinin onaylanmasının daha fazla zaman almasına rağmen Aralık ayında hizmete geri dönüşünü onaylayan bir emir verebileceğini söyledi.

FAA sürekli olarak süreç için bir zaman dilimi belirlemediğini söyledi. FAA Yöneticisi Steve Dickson Salı günü yaptığı açıklamada, MAX’a yönelik bir kararın “yalnızca Boeing’in önerilen yazılım güncellemeleri ve pilot eğitimin yeterliliği konusundaki değerlendirmemiz üzerine verileceğini” söyledi.737 MAX jeti teslim edilmeye başlandığında sivil havacılık tarihinin en büyük dağıtım stratejisinin gerçekleşeceğini düşünen Boeing bunun havayollarını nasıl etkileyeceğini tahmin etmeye gayret gösteriyor. 737 MAX’in yerde kalış süresi ne kadar uzun sürerse, Boeing’in teslimatları o kadar uzun sürer ve bu da MAX’ının üretim hattında para girişinin duraksamasının riskini arttırır.

Filolarında MAX jeti olan ve çok daha fazla siparişleri olan Southwest, American ve United Airlines, yasal onay beklerken günlük uçuş iptallerini defalarca uzatmak zorunda kaldı ve bu durum Mart ayına kadar sürecek. Alaska Air Group’da bu yıl ilk 737 MAX jetini teslim almayı bekliyordu.

737 MAX teslimat veya sözleşme şartları için koşullar henüz açıklanmadı, Uçak teslimatları, avukatlar tarafından yürütülen kapsamlı evrak işlerini ve çok önemli ölçüde ödeme gerektirecek bir süreçtir. Teslimatın yapılmamasının bir yararının, uçak uçmaya başlayana kadar amortismana girmemesi olduğu, bu nedenle bir uçak uçmaya başlayana kadar aynı değerini koruduğu belirtildi.

Bazı 737 MAX jetleri, kuşlar ve diğer yaban hayatın uçağa etkilerini önlemek için motorları kapalı olarak uzun süreli depolamaya alınmışken, diğerleri ise uçuşa daha hızlı bir şekilde dönüşünün sağlanması için neredeyse her gün kontrol edilmektedir. Her iki durumda da masraf söz konusudur

Bu yüzden Boeing, havayollarının uçuşların durdurulması maliyetini karşılamak için milyarlarca doları kenara ayırdı.

Yine de Southwest, American ve United Airlines MAX siparişlerini en kısa sürede istediklerini söylediler.

Teslimat günü yaklaştıkça detaylar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Burada en önemli konu eğitim konusunda uzlaşı ve onayın alınmasıdır. Bu sağlandığı takdirde bilhassa ellerinde MAX uçağı olan havayolları bir an evvel eğitimlere başlayıp Otoritenin yolculu seferlere onay verdiği anda gecikmeksizin uçuşlara başlayabilecektir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot ( E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.