Boeing, Afrika havacılık trafiğindeki önemli büyümeyi vurgulayan bir tahmin yayınladı ve Afrika içi yolcu seyahatinin önümüzdeki yirmi yılda dört kattan fazla artacağını öngördü.

Bu büyüme, küresel ortalama olan %6,1’i aşan tahmini yıllık %7,4 büyüme oranıyla hızla genişleyen bölgesel ve yerel ağlardan kaynaklanıyor.

Boeing, önümüzdeki 20 yıl içinde Afrika’da 1.025 yeni uçağa talep olacağını öngörüyor.

Boeing’in Afrika için 2023 Ticari Piyasa Görünümündeki önemli noktalar şunları içeriyor:

  1. Afrika Havacılığının Büyümesi : Afrika içi yolcu trafiğinin dört katına çıkması ve bu durumun burayı küresel olarak en yüksek büyüme gösteren bölgelerden biri haline getirmesi bekleniyor.
  2. Filo Genişlemesi : Afrika’nın ticari jet filosunun önümüzdeki 20 yılda iki kattan fazla artarak 1.550 uçağa ulaşması bekleniyor.
  3. Trafikte İyileşme : Afrika havacılığı, bastırılmış talep ve ekonomik büyüme nedeniyle 2023’te güçlü bir toparlanma gösterdi; uçuşlar şu anda salgın öncesi seviyelerin %8 üzerinde.
  4. Ekonomik Faktörler : Afrika’nın ortalamanın üzerindeki uzun vadeli ekonomik büyümesi (%3,4), kentleşme ve artan orta sınıf nüfusu, hava yolculuğuna olan talebin artmasına neden olmaya devam edecek.
  5. Ticaret ve Bağlantı : Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi ve Tek Afrika Hava Taşımacılığı Pazarı gibi girişimlerin ticareti ve bölge içi bağlantıyı artırması bekleniyor.
  6. Filo Bileşimi : Boeing 737 MAX gibi tek koridorlu jetlerin, öncelikle yurt içi ve bölge içi rotaları desteklemek üzere ticari teslimatların %70’inden fazlasını oluşturması bekleniyor. Afrikalı taşıyıcıların ayrıca uzun mesafeli uçuşlar ve hava taşımacılığındaki büyüme için 275 yeni geniş gövdeli uçağa ihtiyaç duyması bekleniyor.
  7. Yakıt Verimliliği : Boeing 737 MAX, 777X ve 787 Dreamliner gibi yakıt tasarruflu modellerin Afrika jet teslimatlarının yaklaşık %90’ını oluşturması ve bu teslimatların önemli bir kısmının eski uçakların yerini alması bekleniyor.
  8. İşgücü Artışı : Afrika’da havacılık personeline olan talebin artması ve 21.000 pilot, 22.000 teknisyen ve 26.000 kabin ekibi üyesi dahil olmak üzere 69.000 yeni profesyonele ihtiyaç duyulması öngörülüyor.
  9. Ticari Hizmetler : Tedarik zinciri, üretim, onarım ve revizyon dahil olmak üzere ticari hizmetlerdeki fırsatların değeri 105 milyar dolardır.

Özetle, Boeing’in raporu Afrika havacılığında ekonomik faktörler, artan bağlantı ve artan yolcu ve kargo talebini karşılamak için daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan ve modern uçaklara duyulan ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkan önemli büyüme potansiyelinin altını çiziyor. Bu büyümenin havacılıkla ilgili çeşitli sektörler için fırsatlar yaratması ve sektörde daha büyük bir iş gücüne ihtiyaç duyulması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.