Amerikalı havacılık şirketi Boeing, 7 Mayıs Salı günü Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Boeing 737 MAX kullanıcısı hava yolu şirketleri ve kiralama şirketleri ile bir araya geldi. Boeing, iki ölümcül kaza sonrasında yere indirilen 737 MAX serisinin tekrar gökyüzüne dönmesi için iki koldan çalışıyor.

İlki gerçekleştirilen ve önümüzdeki günlerde ikincisinin gerçekleştirilmesi planlanan toplantıda ele alınan konular uçağın hem hava yolu şirketleri hem de müşteriler açısından bozulan imajının düzeltilmesi ve yeniden sertifikalandırma sürecinde yapılanlar olarak ayrıldı.

Boeing sözcüsü Gordon Johndroe, 10 Mart’ta meydana gelen Etiyopya Hava Yolları kazası sonrasında yere indirilen uçakların tekrar uçması için yapılan çalışmaları anlattı. 737 MAX filolarının tekrar uçuşa başlaması için yapılması öngörülenleri de içeren toplantı ilerleyen dönem için pilot eğitimi, yazılım güncellemesi ve geniş katılımlı bir kamusal kampanyaya dönüşmesi planlanan imaj düzeltme çalışmalarını da içerdi.

Johndroe “Aralarında şeffaflığında olduğu birçok noktada kendimizi geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz.” dedi.

Boeing’in her iki kazanın da sorumlusu olarak görülen sistemdeki sorunun Ekim ayında yaşanan kazadan önce farkında olduğunun açığa çıkmasından sadece iki gün sonra gerçekleştirilen toplantıda ayrıca pilotların tüm çabalarına rağmen uçağın burnunu dalışa geçiren yazılım sorunu da ele alındı.

Yazılımda yapılan güncellemeler sertifikalandırılmadan uçağın tekrar uçuşa verilmeyeceğinin altı çizilirken ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) yazılımın ele alınacağı bir toplantı yapılacağını duyurdu.

Johndroe “MAX’in tekrar ticari uçuşlara dönmesi kararı tamamen düzenleyici kurumların elinde. O günün beklentisi ile müşterilerimizle bir araya geleceğimiz toplantılar organize ederek yazılım güncellemesi ve pilot eğitimleri üzerine bilgilendirmede bulunacağız.” dedi.

50 YILLIK TASARIM NASIL FELAKETE KARIŞTI?

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA), Boeing 737 MAX uçaklarında kullanılacak yeni yazılımın incelenmesi için ABD Hava Kuvvetleri, NASA ve Ulusal Taşımacılık Güvenliği Kurumundan uzmanların oluşturduğu bir kurul kurdu.

Boeing henüz yazılım güncellemesine son halini vermemekle birlikte yazılımın incelemesinden sorumlu uzmanların görüşü 737 MAX’in yeniden uçuşlara başlaması noktasında önemli bir basamak oluşturacak.

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA), ayrıca 50 yılı aşkın süredir gökyüzünde olan Boeing 737 serisinin karıştığı kazalar nedeniyle içinde bulunulan durumu uluslararası işbirliği ile yönetmek için Mayıs ayı sonunda uluslararası havacılık otoritesi kurumların katılımı ile bir toplantı gerçekleştirecek.

Sekiz ülke ile birlikte Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) katılımı ile üç ay sürmesi planlanan Boeing 737 MAX’in orijinal sertifikalandırma sürecine dair veriler ele alacak ortak çalışma grubu geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği ilk toplantı ile çalışmalarına başladı. Ortak çalışma grubunun yanı sıra EASA Boeing 737 MAX uçakları için kendi seritikalandırma sürecini yürüterek sorunun tamamen çözüldüğünden emin olmayı hedefliyor.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.