Amerikalı havacılık şirketi Boeing, son altı ayda iki kazaya karışan ve tartışmaların odağında olan uçuş kontrol sistemindeki sorunu giderdiğini açıkladı.

Ancak yeni sistemin uçakların Dünya genelinde yere indirilmesi emrinin kalkmasına sağlayacak mı sorusu hala masada. Hem Endonezya’da meydana gelen Lion Air hem de Etiyopya’da meydana gelen Etiyopya Hava Yolları kazalarının kaza raporları henüz yayınlanmış değil. Bu yüzden yeni düzenlemenin sorunun tamamen çözülmesini sağlayıp sağlamayacağı konusunda şüpheler var.

Boeing, güncelleme kapsamında daha önce ücretli olarak sunduğu ve tartışmaların odağındaki MCAS sisteminde bir hata olduğunu gösteren “Uyuşmazlık” göstergesini MAX serisi uçaklarda standart bir özellik haline getiriyor. Boeing’den yapılan açıklamada ne Lion Air ne de Etiyopya Hava Yolları uçaklarında bulunmayan bu sistem için artık ücret talep edilmeden standart olarak sunulacak.

BOEING’IN PLANINDA NE VAR

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) hem Lion Air hem de Etiyopya Hava Yolları kazalarında önemli benzerlikler olduğunu ifade etmişti. Boeing tüm bu tartışmaların odağındaki MCAS sisteminde kullandığı yazılımın yeni halini hafta bitmeden FAA’ya teslim etmeyi planlıyor. Ancak Boeing’den yapılan açıklamada yeni yazılımının sertifikasyonun sağlanması ile birlikte uçaklara yüklenmesi ve pilotların eğitiminin sağlanması gerekiyor.

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA), Fransız Havacılık Kazaları Araştırmaları Kurumu (BEA) ve Etiyopya Ulaştırma Bakanlığı’nın ortaklığında yürütülen kaza incelemeleri kapsamında ön raporunda bu hafta açıklanması bekleniyor.

Boeing’den yapılan açıklamada “Endonezya’da meydana gelen ilk kazanın ardından bağımsız otoriteler aracılığıyla verileri inceledik,ve her zaman olduğu gibi daha iyiyi sağlamak için nerelerin geliştirilebileceğine baktık ve o değişiklikleri gerçekleştirdik.” denildi.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.