Boeing’in 737 MAX uçaklarının yeniden uçuşa dönmesi için hazırladığı planda bir detay öne çıktı. 346 kişinin hayatını kaybettiği iki kazaya rağmen Boeing, pilotların simülatör eğitimi almadan bilgisayar üzerinden alacağı kurslarla uçmasını önerdi.

Amerikalı haber yayın kuruluşu CNN’de yer alan habere göre Ekim ve Mart aylarında meydana gelen iki kazada 346 kişinin ölümüne sebep olan 737 MAX serisi için Boeing kazalardan önce olduğu gibi ek simülatör eğitiminin olmadığı bilgisayar üzerinden bir kurs önerdi, ancak bu öneri pilotlar tarafından eleştiriyle karşılandı.

ABD Federal Havacılık Kurumu henüz son eğitim şartlarını açıklamamış olmasına rağmen Boeing’in önerdiği programda zorunlu simülatör eğitiminin olmadığı öğrenildi. MCAS sistemi ve buna dair güncellemeler yapılmış olmasına rağmen Boeing, pilotların eğitimi için yeni bir düzenlemeye gitmedi. Ancak bazı uzmanlar teklifin henüz son halini almadığını son halinde zorunlu simülatör eğitimine yer verilebileceğini söyledi.

Boeing 737 MAX uçakları için simülatör üreten bir firma ile görüşen CNN bir tam uçuş simülatörünün fiyatının 6 ile 15 milyon dolar arasında değiştiğinin ve işletme maliyetinin saatlik olarak bir kaç yüz dolar olduğunu yazdı.

BOEING’İN EĞİTİM MATERYALLERİ YETERSİZ

Amerilan Birleşik Pilotlar Derneği Sözcüsü ve Amerikan Hava Yolları temsilcisi Dennis Tajer, pilotların Boeing tarafından 737 MAX uçakları için hazırlanan eğitim materyallerinin yetersiz bulduğunu söyledi.

Tajer, pilotların özellikle her iki kazanın da sorumlusu olarak görülen ve uçağın stall durumuna girmesini önlemek için burnunu indiren MCAS sistemi için ayrılan bölümün yetersiz ve geliştirmeye ihtiyaç duyduğunu, içerikteki şartların ve temsillerin daha iyi hale getirilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Tajer “Eğer şapkanızı bilgisayar üzerinden eğitime asacaksanız ve kullanacağınız simülatörler yoksa bunun en iyisinin de iyisi olması gerekir.” dedi.

Tajer, Birleşik Pilotlar Derneği olarak üzerinde anlaşılmış simülatör eğitimi konusunda her hangi bir şekilde karşıt olmayacaklarını ancak pilotların daha iyi bilgilendirilmesi gerektiğini ve de pilotların ihtiyaç duyduğu bilgilerin checklistlerinde olması gerektiğini söyledi. Boeing tarafından sağlanan ek eğitim modüllerinin pilotlar tarafından beğenildiğini söyleyen Tajer “Boeing’e bunun küresel bir mesele olduğunu söylemek istiyoruz ve Boeing’e sadece eğitimin ne kadar kapsamlı olması konusunda seçenek sağlamakla kalmıyoruz. FAA’ya zorunlu olması gerektiğini düşündüğünüz şeyleri söyleyin.” dedi.

Southwest Hava Yolları Pilotlar Birliği sözcüsü Mike Trevino, CNN’ye yaptığı açıklamada, grubun simülatör eğitiminin 737 MAX’i n tekrar uçuşa verilmesi için ön koşul olması gerektiğine inanmadığını söyledi.

Boeing sözcüsü, şirketin FAA’ya sunulması için 737 MAX eğitim gereksinimi sürecinin tamamlanmakta olduğunu söyledi.

TARTIŞMALAR ULUSLARARASI ARENADA DEVAM EDİYOR

Etiyopya Hava yolları ve Lion Air’in yaşadığı kazalar, güncellenmiş uçak modellerini uçurmayı öğrenen pilotların eğitim gereksinimleri hakkında uluslararası tartışmalara neden oldu. Nisan ayında yapılan bir FAA paneli taslak raporunda, 737’nin önceki tiplerini kullanan pilotlar için simülatöre dayalı eğitimin gerekli olmadığı bilgisine yer verildi.

Uluslararası düzenleyiciler geçen hafta Fort Worth, Teksas’ta FAA ile bir araya geldiler ve 737 MAX için eğitim gereklilikleri hakkında görüşmeler yaparken, bu gereksinimler hakkında herhangi bir sonuç bildirilmedi.

Bir FAA sözcüsü yaptığı açıklamada, “FAA Yöneticisi Dan Elwell, pilot eğitimi veya Boeing 737 MAX’taki acil durum prosedürlerinde değişiklik yapılması konusunda son kararların alınmadığını, FAA’nin 737 MAX uçaklarının emniyetle uçuşa geri dönmelerini sağlamak için odaklandığını söyledi.”.

FAA toplantısının ardından, Kanada Sivil Havacılık Genel Müdürü Nicholas Robinson, Kanada Ulaştırma Bakanlığının, simülatör eğitiminin gerekli olup olmadığına karar vermeden önce Boeing’in nihai eğitim teklifini görmek istediğini söyledi.

Kar amacı gütmeyen bir seyahat tüketicisi grubu olan FlyersRights başkanı Paul Hudson, pilotlar güncellemiş MCAS sistemi kapalı ve açık durumdayken uçuşu içeren ek bir simülatör veya uçuş eğitimi almadıkça, 737 MAX’deki uçuş kısıtlamasının kaldırılmaması gerektiğini CNN’e söyledi.

Hudson, “Boeing ve FAA 2017’de bu uçağın emniyetli olduğunu söylediler. Ardından Ekim ayında Lion Air kazasından sonra emniyetli olduğunu söylediler. Şimdi gerçek bir eğitim tekrarı olmadan üçüncü kez güvenmeli miyiz?” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.