Amerikalı havacılık şirketi Boeing, iki Boeing 737 MAX 8 uçak kazasının sorumlusu olarak görülen MCAS sisteminde gerçekleştirdiği değişiklikleri 200’ü aşkın pilot, teknisyen ve sivil havacılık kurumu yetkilisinin katıldığı toplantıda tanıttı.

Boeing 737 MAX uçaklarının yapısal nedenlerle stall durumuna girmesini önlemek için geliştirilen MCAS sisteminin uçağın dengesinin korunarak alışık olunan 737 serisi uçuşlarındaki hissi vermek üzere tasarlandığı belirtildi. MCAS sisteminin otomatik pilotun devrede olmadığı ve flapların kapalı olduğu durumlarda uçağın hücum açısını kontrol (AOA) ederek uçağın dengesinin sağlaması gerekiyor.

BOEING MCAS SİSTEMİNDE NELER YAPTI?

Boeing’den yapılan açıklamaya göre MCAS sistemini kontrol eden yazılımda yapılan değişiklikle uçağın hücum açısını kontrol eden sensörlerden tutarsız veri gelmesi durumuna karşın koruma sağlandı. Yazılımın yüzlerce saatlik analiz, laboratuvar testleri sonrasında önce simülatör ortamında test edildiği sonrasında ise biri ABD Federal Havacılık Kurumu yetkilileri ile kontrol uçuşu olmak üzere iki test uçuşu ile kontrol edildiği belirtildi.

YENİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ NELERİ İÇERİYOR?

Boeing’den yapılan açıklamaya göre yeni güncelleme ile birlikte Boeing 737 MAX uçaklarında;

  • Uçuş kontrol sistemi her iki hücum açısı kontrol sensöründen gelen verileri kontrol edecek. Eğer sensörler flapların kapalı olduğu durumda 5,5 dereceye kadar farklılık gösterse dahi MCAS devreye girmeyecek. Ayrıca bu durum kokpite yerleştirilecek uyarı ışığı ile pilotlara bildirilecek.
  • Eğer MCAS uçuş sisteminde aktifleşirse bu durum sadece her iki sensörden de gelen verilere göre gerçekleşecek. Boeing’e göre eldeki verilere göre her iki sensörün birden hatalı veri verdiği bir durum yok.
  • MCAS, asla pilotların burnu kaldırmaya yönelik manuel müdahalesinden daha fazla müdahalede bulunmayacak. Pilotlar her zaman MCAS’dan daha fazla uçağı kontrol imkanına sahip olacak.

PİLOTLARIN EĞİTİMİ NASIL SAĞLANACAK?

Boeing 737 tip eğitimi için pilotlar en az 21 gün simülatör ortamında öğretmen pilotlardan eğitim almak zorunda. Boeing yeni güncelleme ile birlikte simülatör ortamında kullanılmak üzere ek düzenlemeler de geliştirdi. Bu düzenlemelerin güncellemelerle birlikte onaylanarak kullanıma girmesi gerekiyor. Yeni eğitim modülü Boeing 737 tip eğitimine sahip pilotların Boeing 737 MAX uçaklarının geliştirilmiş trim sistemi ve MCAS’a dair gerekli bilgileri edinmesini sağlayacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.