Şirket uzun zamandır iki ölümlü kazadan sonra uçuşları durdurulan Max uçağının uçurulabilmesi için eğitimin gerekli olmadığını savunmuştu. Bilindiği gibi Mart ayında Uçuşlar durdurulmadan önce Boeing 737 Max için Pilotların simülatör eğitimi alınması gerekmiyordu.

Boeing’in 737 Max, havayollarını pilotlarını uçuş simülatörleri üzerinde eğitme masraflarından kurtarmak için tasarlanmıştı. Uçağın ilk onayı sırasında ve geçen yıl 346 kişinin öldüğü 2 kazanın sonrasında Boeing, Federal Havacılık İdaresi ile görüşmelerde simülatör eğitiminin gerekli olmadığını savunmuştu.

Şimdi, dünya çapında uçuşların durdurulması sonrasında 10 ay boyunca şirkete yaklaşık milyarlarca dolara mal olmasının ardından Boeing rotayı tersine çevirdi. Salı günü, şirket pilotların Max uçağında uçmadan önce uçuş simülatörlerinde eğitim almasını önereceğini söyledi.

Karar, Boeing’in Max’i hizmete döndürmek için gereken işin bir parçası olan son uçuş simülatörü testlerini analiz etmesinden kaynaklanıyor ve bu da pilotların acil durumları ele almak için doğru prosedürleri kullanmadığını gösterdi. Bu testler, Max ile ilgili sorunları düzeltmeye ve uçağın uçmaya hazır olduğuna dair düzenleyicileri ikna etmeye çalışırken yapılan test uçuşlarıydı,

Kazaların başından bu yana bilhassa kök neden ortaya çıktıktan sonra belirttiğim gibi, Boeing bu konuda daha başlangıçtan itibaren öncelikle tasarımda hata yapıldığını, yeni uygulamanın (MCAS) zayıf taraflarını, yaşanabilecek arızaları ve pilotların bu arızalar için nasıl müdahele edeceklerini dokümante etmeyişi ve simülatör eğitimini programa koymayışının bir hata olduğunu kabul etmeli ve ondan sonra masaya oturulmalıdır.

Emniyetli Uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.