Boeing Co. Cuma günü yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta sonu Iowa’da bulunan ve uçağın hizmete geri dönüşünü daha da geciktirebilecek bir gelişme olan uçuşu durdurulurmuş Boeing 737 MAX’a yapılan güncellemenin teknik incelemesi sırasında keşfedilen yeni bir yazılım sorununu ele aldığını söyledi.

Boeing yaptığı açıklamada, “Gerekli güncellemeleri yapıyoruz,” dedi. Üretici yetkilileri, sorunun bazı sistem monitörlerinin doğru çalıştığını doğrulayan bir yazılım açılış izleme işlevi ile ilgili olduğunu söyledi.

Yetkililer, monitörlerden birinin doğru başlatılmadığını söyledi. Şirket yetkilileri, monitör kontrolüne uçak veya sistem açılışında bir yazılım komutu tarafından sorulur ve bakım gerekirse uygun göstergeyi ayarlar.

ABC News, sorunu Cuma günü erken saatlerde bildirdi. Federal Havacılık İdaresi bu konuda (FAA) hemen yorum yapmadı.

Boeing, beş ayda 346 kişinin yaşamını yitirdiği iki kaza sonrasında sonra Mart ayında en çok satan uçağının uçuşunun durdurulmasının ardından 737 MAX’ın üretimini durdurmuştu.

ABD düzenleyicileri Boeing’den sorunu nasıl çözeceklerine dair bir güncelleme bekliyor. Bir ABD yetkilisi konuyla ilgili bilgi verdi, Cuma günü FAA’nın artık uçağın Mart ayına kadar geri dönüşünü onaylamasının mümkün olmadığını, ancak Nisan ayına kadar sürebileceğini söyledi.

Bu hafta, American Airlines ve Southwest Airlines, MAX uçuşlarının iptallerini Haziran başına kadar uzatacaklarını açıkladı.

Yine bu ay, FAA ve Boeing, 737 MAX’de kısa devreye neden olabilecek bir kablolama sorununu incelediklerini söylediler( Önceki yazılarımda paylaştığım). Yetkililer, incelemenin iki kablo demetinin birbirine çok yakın olup olmadığına baktığını ve bu da kısa devreye yol açabileceğini ve pilotların uygun şekilde düzeltme yapamadıkları takdirde bir kazaya neden olabileceğini söyledi.

ABD ve Avrupa havacılık güvenliği düzenleyicileri, Kasım ayında başlayan 737 MAX yazılım dokümantasyon denetimini tamamlamak için Boeing ile bir araya geldi. Dokümantasyon gereksinimleri, gittikçe karmaşıklaşan uçak yazılımlarının belgelendirilmesinde merkezi bir öneme sahiptir ve bir gecikme kaynağı olabilir.

Dokümantasyon konusu en az teknik sorunların çözümlenmesi kadar önemlidir. Pilotların bilemedikleri bir arızayı gidermede başarılı olması beklenemez. Umarız bu durum sonraki dönemlerde insanların yaşamını koruyacak bir musibet (“Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir”) olarak tarihe geçecektir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.