Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing, uçağı daha uzun süre yerde kalmasına sebep olabilecek yeni 737 MAX...

Boeing, uçağı daha uzun süre yerde kalmasına sebep olabilecek yeni 737 MAX yazılım sorununu ele alıyor

Boeing Co. Cuma günü yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta sonu Iowa’da bulunan ve uçağın hizmete geri dönüşünü daha da geciktirebilecek bir gelişme olan uçuşu durdurulurmuş Boeing 737 MAX’a yapılan güncellemenin teknik incelemesi sırasında keşfedilen yeni bir yazılım sorununu ele aldığını söyledi.

Boeing yaptığı açıklamada, “Gerekli güncellemeleri yapıyoruz,” dedi. Üretici yetkilileri, sorunun bazı sistem monitörlerinin doğru çalıştığını doğrulayan bir yazılım açılış izleme işlevi ile ilgili olduğunu söyledi.

Yetkililer, monitörlerden birinin doğru başlatılmadığını söyledi. Şirket yetkilileri, monitör kontrolüne uçak veya sistem açılışında bir yazılım komutu tarafından sorulur ve bakım gerekirse uygun göstergeyi ayarlar.

ABC News, sorunu Cuma günü erken saatlerde bildirdi. Federal Havacılık İdaresi bu konuda (FAA) hemen yorum yapmadı.

Boeing, beş ayda 346 kişinin yaşamını yitirdiği iki kaza sonrasında sonra Mart ayında en çok satan uçağının uçuşunun durdurulmasının ardından 737 MAX’ın üretimini durdurmuştu.

ABD düzenleyicileri Boeing’den sorunu nasıl çözeceklerine dair bir güncelleme bekliyor. Bir ABD yetkilisi konuyla ilgili bilgi verdi, Cuma günü FAA’nın artık uçağın Mart ayına kadar geri dönüşünü onaylamasının mümkün olmadığını, ancak Nisan ayına kadar sürebileceğini söyledi.

Bu hafta, American Airlines ve Southwest Airlines, MAX uçuşlarının iptallerini Haziran başına kadar uzatacaklarını açıkladı.

Yine bu ay, FAA ve Boeing, 737 MAX’de kısa devreye neden olabilecek bir kablolama sorununu incelediklerini söylediler( Önceki yazılarımda paylaştığım). Yetkililer, incelemenin iki kablo demetinin birbirine çok yakın olup olmadığına baktığını ve bu da kısa devreye yol açabileceğini ve pilotların uygun şekilde düzeltme yapamadıkları takdirde bir kazaya neden olabileceğini söyledi.

ABD ve Avrupa havacılık güvenliği düzenleyicileri, Kasım ayında başlayan 737 MAX yazılım dokümantasyon denetimini tamamlamak için Boeing ile bir araya geldi. Dokümantasyon gereksinimleri, gittikçe karmaşıklaşan uçak yazılımlarının belgelendirilmesinde merkezi bir öneme sahiptir ve bir gecikme kaynağı olabilir.

Dokümantasyon konusu en az teknik sorunların çözümlenmesi kadar önemlidir. Pilotların bilemedikleri bir arızayı gidermede başarılı olması beklenemez. Umarız bu durum sonraki dönemlerde insanların yaşamını koruyacak bir musibet (“Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir”) olarak tarihe geçecektir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...