Havacılık devi Boeing, cesur bir adım ile geleceğin pilotsuz uçakları için hazırlanıyor. Şirket tamamen pilotsuz gerçekleşecek uçuşlarda kullanılacak bazı teknolojileri önümüzdeki yıl test etmeye başlayacağını duyurdu. BagimsizHavacilar

Boeing Başkan Yardımcısı Mike Sinnett, Paris Air Show öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada artık temel insansız hava araçlarının bin dolardan daha ucuza mal edilebildiğini hatırlatarak yolcu uçakları için ürün geliştirmenin mümkün olduğunu söyledi. BagimsizHavacilar

Modern yolcu uçakları kalkış, seyir ve iniş görevlerini yapabilen otomatik pilot sistemlerine sahip. Boeing, mevcut sistemi geliştirerek ilk pilotsuz uçağı 2-3 yıl içinde gökyüzüne çıkarmayı planlıyor.

Sinnett, pilotların sistem alt yapısını bu yaz simülatör ortamında test edeceğini önümüzdeki yıl ise pilotların alacağı çeşitli kararları alma yeteneğine sahip olan yapay zeka uygulamalarının test edilmeye başlanacağını söyledi. Sinnett açıklamasında “Bunun nasıl olacağına dair bir fikrim yok ancak bunu yapacak algoritmaları geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi. BagimsizHavacilar.

Farklı araştırmalara göre önümüzdeki 20 yılda 500 bin ile 1 milyon 500 bin arasında pilot ihtiyacının olduğu tahmin ediliyor. Eğer Boeing’in geliştireceği sistem yeterli güvenliği sağlayabilirse söz konusu ihtiyacın çok hızlı bir şekilde sıfırlanması söz konusu olabilir.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.