TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., üretimini tamamladığı ilk Türk JSF/F-35 Uçağı’nın “Orta Gövde”sini 12 Temmuz 2017 tarihinde tesislerinde düzenlediği tören ile müşterileri Northrop Grumman (ABD) ve Lockheed Martin (ABD) firmalarına teslim etti.

TUSAŞ’ın tamamlayarak teslim ettiği ilk Orta Gövde, Lockheed Martin tarafından ilk Türk JSF/F-35 uçağında kullanılacak. Uçağın 2018 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Törende konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, İlk Türk JSF/F-35 Uçağı AT-1’in Orta Gövde’sinin başarıyla tamamlanmasının önemli bir adım olduğunu vurguladı. Dr. Kotil, “5’inci nesil JSF/F-35 uçaklarının son derece karmaşık, gelişmiş ve ileri teknoloji ürünü yapısal bölümlerinin üretiminde görev alan TUSAŞ’ın, uluslararası platformda saygın bir kuruluş olarak kabul gördüğünü ve takdir edildiğini” ifade etti. Dr. Kotil, “TUSAŞ üstün kalite ürünlerini, tam zamanında vermeye devam edecek” diyerek, ekibine duyduğu güveni dile getirdi.

Northrop Grumman Başkan Yardımcısı ve JSF/F-35 Program Müdürü Frank Carus; TUSAŞ’ın on yılı aşkın bir süredir programı başarıyla desteklediğini ifade ederek, İlk Türk Uçağı’nın Orta Gövdesi’nin TUSAŞ tarafından üretilmesini kutladı ve “Program ve ekip açısından gurur duyulacak bir başarı” dedi.

Lockheed Martin Aeronautics Başkan Yardımcısı ve JSF/F-35 Programı Genel Müdürü Jeff Babione ise; “TUSAŞ’ın JSF/F-35 programına önemli katkılarının sürdüğünü” vurgulayarak, “TUSAŞ’ın JSF/F-35 Orta Gövdeleri’ni üretmesi, TUSAŞ’la endüstriyel işbirliğimizin başarısının en önemli kanıtlarındandır” dedi.

Türkiye’nin de dahil olduğu, Savunma sanayi tarihinin en büyük tedarik programı olarak kabul edilen çok uluslu Müşterek Taarruz Uçağı (JSF/F-35) programında, dünyanın en gelişmiş 5’inci nesil savaş uçağı olarak nitelendirilen JSF/F-35 uçaklarının orta gövdeleri ABD dışında tek kaynak olarak TUSAŞ tarafından üretilmektedir.

TUSAŞ, bu programda “Orta Gövde, Kompozit Parçalar, Metalik Alt Gövdeler, Hava Alığı ve Hava-Yer Harici Yük Taşıyıcı Paylon” üretimlerini dünyada tek veya birkaç kaynaktan birisi olarak gerçekleştirmektedir. 2008 yılında ilk “Kompozit Parçalar”ın teslimatını yapan TUSAŞ, ilk “Metalik Alt Gövdeler ve Hava-Yer Harici Yük Taşıyıcı Paylon”ları 2009 yılında, ilk “Hava Alığı”nı 2010 yılında ve ilk “Orta Gövde”yi ise 2013 yılında teslim etti.

JSF/F-35 programı çerçevesinde TUSAŞ, ABD ve İtalya’daki uçak montaj hatlarını uzun yıllar desteklemeye devam edecektir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.