Pazar, Haziran 16, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Çavuşesku’nun uçağı Rombac 1-11 müzeye bağışlandı

Romanya’nın komünist diktatörü Nikolay Çavuşesku’nun 1986 ile 1989 yılları arasında resmi uçuşlarda kullandığı ‘Rombac 1-11’ uçağının, 27 Mayıs’ta Artmark’ın “All-Star Game” müzayedesinde satılmıştı.

Artmark müzayede evinde satılan Romanya yapımı ilk ve tek yolcu uçağı Rombac 1-11, Çarşamba günü Romanya Ulusal Havacılık Müzesi’ne bağışlandı.

Romanya, Rombac 1-11’in üretilmesiyle Sovyetler dışında dünyada jet yolcu uçağı üreten ilk sosyalist devlet olmuştu.

Uçak, 27 Mayıs’ta 120.000 € karşılığında bir müzayedede satın alan bir koleksiyoner tarafından hurdaya çıkarılmaktan kurtarıldı. Artmark’a göre, ABD vatandaşı Brian Hindman, Ulusal Romanya Havacılık Müzesi’ne bir sponsorluk sözleşmesi şeklinde ücretsiz verdi. Uçağın teslimi ve kabulü Çarşamba günü Bükreş’teki Henri Coanda Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleşti.

Rombac 1-11, İngiltere merkezli ‘British Aircraft Corporation’ şirketinin lisansı altında olmasına rağmen, o dönemde 80 uçak üretmeyi planlayan Çavuşesku rejimi için önemli bir başarı olarak kabul edildi. Ülkede sadece 9 adet üretilen uçak, 1982’de halka tanıtıldı.

Romanya, Rombac 1-11’in üretilmesiyle Sovyetler dışında dünyada jet yolcu uçağı üreten ilk sosyalist devlet olmuştu.

Romanya’da 1965’te iktidara gelen Nikolay Çavuşesku, 1989’da komünist rejime karşı gerçekleştirilen ayaklanmaya kadar ülkesini demir yumrukla yönetti. Çavuşesku’nun sosyalist yönetimi, Aralık 1989’da yaygın halk gösterilerinin ardından gerçekleşen askerî müdahaleyle devrildi. Nikolay Çavuşesku (71) ve eşi Elena (73) askeri mahkemenin televizyonda iki saat boyunca yayımlanan yargılaması sonucu kurşuna dizildiler.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR