ABD’nin, Delta varyantı nedeniyle Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine seyahat sınırlamalarını kaldırmayacağını açıklaması Berlin’de tepkilere neden oldu. Hükümet ortağı Hristiyan Sosyal Birlik CSU’nun Genel Başkanı ve Bavyera eyaleti Başbakanı Marcus Söder kararı “çok büyük hayal kırıklığı” şeklinde tanımladı.

Almanlar’ın yanısıra neredeyse tüm Avrupalılar’ın ABD’ye seyahat etmesinin mümkün olmadığını hatırlatan Söder, “ABD ile, Amerikalılarla yerinde, doğrudan bir ilişki kurabilmeyi çok arzulardık. Bu ikili ilişkiler için olduğu kadar, ekonomi trafiği açısından da yararlı olurdu” dedi.

Federal hükümet tarafından yapılan açıklamadaysa, kararın değiştirilmesi ve seyahatların mümkün kılınması için Amerikalı yetkililerle görüşmeler yapıldığı bildirildi. Hükümetin Transatlantik İlişkilerden Sorumlu Müsteşarı Peter Meyer, Washington’un kararına üzüldüğünü kaydederek, “İspanya ve Hollanda’da Delta varyantları nedeniyle vaka sayılarının yükselmesi doğru. ABD herhalde bu yüzden bu kararı aldı. Almanya’ya özel bir uygulamayı herhalde arzulamadılar” şeklinde konuştu. Meyer, ABD’de aktif olan Alman şirketlerinin elemanlarının da sınırlamalardan olumsuz etkilendiğini vurgulayarak, işletmelerdeki gerekli bakım ve tamirat işlemlerinin aksadığını, bunun Amerikan ekonomisi için de iyi olmadığı bilgisini verdi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.