Çorum’a 6 kilometre mesafede, Celilkırı mevkisinde, yarıda kalmış bir havalimanı inşaatı var. Yapımına 1991 yılında başlanmış olan inşaat, 2012 tarihinde yarıda bırakıldı. O tarih itibariyle fiziki gerçekleşme yüzde 24,37 idi.

Söz konusu havalimanı projesinde gerekli değişikliklerin yapılması suretiyle, tamamlanmasının mümkün olabileceği, son yıllarda ciddi biçimde Çorum kamuoyunun gündemine gelmiş bulunuyor. 2.100 metre olarak planlanmış pistin 3.000 metreye çıkarılmasıyla, standartlara uygun hale getirilebileceği düşünülüyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde düzenlenen Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu’nu açmak üzere önceki gün Çorum’a gelişinde, gerek toplu açılış töreninde, gerekse STK yöneticileri ve iş adamları ile birlikte katıldığı akşam yemeğinde, Merzifon Havalimanı’nın bölgeye hizmet edeceğini belirtmekle birlikte, “Havalimanı yapmak isteyene hemen izin vermeye hazır olduğunu.” da söyledi.

Daha önce de, havalimanı yapımına özel sektör olarak katkıda bulunmaya hazır olduklarını, hatta pistin altına doğalgaz döşeyerek buzlanmayı önleyebileceklerini açıklamış olan Ahlatçı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Başbakan’ın bu sözünden yola çıkarak, Çorum’un havalimanı talebine yeni bir boyut kazandırdı.

Ahmet Ahlatçı, yerel yönetimlerin, özellikle belediye’nin ve Çorum iş dünyasının işbirliği yaparak Çorum Havalimanı’nı gerçekleştirebileceğini savunuyor. Ahlatçı bu görüşünü, Başbakan Yıldırım’ın bulunduğu masada da dile getirdi ve gerek Çorum milletvekillerine, gerekse Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye “Elbirliğiyle Çorum’u Havalimanı’na kavuşturma” çağrısı yaptı. Ahlatçı bu doğrultuda girişimlerini sürdüreceğini de ifade etti.

Ahmet Ahlatçı, 3 kilometrelik havalimanı pistinin yerel yönetimce (Belediyece) yapılması halinde, Çorum iş aleminin terminal ve kuleyi yapabileceğini belirtiyor. Ahlatçı, “Pistin altına doğalgaz döşemek suretiyle buzlanmayı önleriz. Ankara’ya veya çevredeki diğer havaalanlarına kötü hava şartları yüzünden inemeyen uçaklar da Çorum’a iner.” diyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.