Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın üstyapı ihalesinde en uygun teklifi, 297 milyon 100 bin avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi verdi.

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın üstyapı ihalesinde en uygun teklifi, 297 milyon 100 bin avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi verdi.

Söz konusu ihaleye ilişkin 7 firmanın dosya satın aldığını ve  yer görme belgelerinin onaylanmasından sonra ihaleye geçildi.

İhaleye, katılan firmalardan, Taya Liman İşletmesi AŞ tarafından teşekkür mektubu sunuldu.

Teklif veren firmalar şunlar;

” Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak grişimi, EMT İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ/Ziver İnşaat Taah. Mad. Tur. Paz. San. Tic. AŞ ortak girişimi, RC Rönesans İnşaat Taahhüt AŞ, IC İçtaş İnşaat ve Ticaret AŞ, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, TAV Havalimanları Holding AŞ ”

İhale sonucu DHMİ Yönetim Kurulu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından onaylanmasının ardından resmiyet kazanacak.

Üst yapı ihalesi Kozuva’nın 

Projenin üstyapı inşaatı için 20 Kasım 2020’de gerçekleşen son ihalede en uygun teklifi 297 milyon 100 bin euro+KDV karşılığında Favori İşletmecilik A.Ş. – YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. ortak girişimi verdi.

Toplam 3 etap halinde planlanan projede, birinci etap yatırımların tamamlanarak havalimanının hizmete verilmesi için planlanan yatırım süresi 2.5 yıl ve işletme süresi 25 yıl olacak.

Her iki şirket de Tekirdağ merkezli Kozuva Şirketler Grubu’na bağlı ve ortak girişimin yönetim kurulu başkanlığını Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Süleyman Kozuva yürütüyor.

Favori İşletmecilik A.Ş., Eylül 2013’te Somali’deki Mogadişu Aden Abdulle Uluslararası havalimanı işletmeciliğini 20 yıl süre ile üstlenmişti.

 

Güncellendi

23.09.2020 tarihli Resmi Gazete ve Gazetelerde yayımlanarak 26.10.2020 tarihinde gerçekleştirileceği ilan edilen Çukurova Havalimanı Üstyapı Tesislerinin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması, Havalimanının İşletilmesi ve Devrine ilişkin İhale 20.11.2020 tarihine ötelenmişti.

Söz konusu ihale bugün saat 10.00’da DHMİ Genel Müdürlüğü’nde başladı.

TAV’dan son dakika açıklaması

TAV Havalimanları’ndan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, “Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından 20 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin yap-işlet-devret modeliyle yapılması ve havalimanının işletme hakkı devri ihalesine teklif vermeye karar vermiştir.” ifadeleri yer aldı.

Projenin ilk ihalesi 357 milyon Euro yatırım maliyeti ve yap-işlet-devret modeli ile 2011 yılında yapılmıştı. Ancak ihaleyi alan firmanın verilen garantilere rağmen kredi bulamaması nedeniyle ihale 2015 yılında iptal edilmiş ve proje altyapı ve üstyapı olarak ikiye ayrılmıştı. Daha sonra bu yıl korona salgınının Türkiye’de yayılmaya başladığı günlerde 16 Mart’ta ihale açılmış ve 100 milyon Euro yatırım maliyetiyle ihaleyi Günbeton İnşaat ile Terminal Yapı Ticaret Ortak Girişimi kazanmıştı..

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.