Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Norwegian Air için iflas tehlikesi

Düşük maliyetli taşıyıcı Norwegian Air, iki yan kuruluşu Norwegian Air International Limited (NAI) ve Arctic Aviation Assets DAC (AAA) operasyonlarını, merkez kuruluşunun bulunduğu İrlanda yasalarına göre yeniden yapılandırmayı planladığını açıkladı.

Beş aya kadar sürmesi beklenen yeniden yapılanmanın bir parçası olarak, Norveçli taşıyıcı borcu azaltmayı, uçak satmayı ve yeni sermaye artırmayı planlıyor.

Havayolunun CEO’su Jakob Schram, “Çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve yatırımcılarımızın yararına Norveç’in geleceğini korumak için yeniden yapılanma kararı aldık. Amacımız, finansal olarak daha güçlü olmamızı ve havayolunu korumamızı sağlayacak çözümler bulmak” diye konuştu.

Hava yolu Ağustos ayında, alacaklılarla pazarlık yapamazsa veya ek sermayeye erişim sağlayamazsa, yakında iflas edebileceği konusunda uyarmıştı. Geçen hafta Norveç hükümeti, desteğinin vergi mükellefleri için en iyi yatırım olmadığına inanarak havayoluna ikinci bir yardım paketini reddetti.

COVID-19 salgını, küresel seyahat sektörüne ağır bir zarar vererek, dünyanın dört bir yanındaki havayollarını önemli operasyonları askıya almaya, çalışanları işten çıkarmaya ve hem hükümetlerden hem de yatırımcılardan mali yardım almaya zorladı.

Salgın öncesi zorluklar yaşayan Norveç, neredeyse tüm uçak filosunun operasyonunu askıya almak ve 8 bin kişiyi veya çalışanların yüzde seksenini ücretsiz izine çıkarmak zorunda kaldı.

1992’de kurulan havayolu, kısa sürede hızla Ryanair ve easyJet’e rakip oldu ve Avrupa rotalarına ek olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’ya uçuşlarla operasyonlarını genişletmeye başlamıştı.

Geçen hafta Financial Times’a Norveç’in iflas başvurusunda bulunma olasılığının yüksek olduğunu söyleyen analist Lars-Daniel Westby, havayolunun kârlı Avrupa operasyonlarını kârsız uzun mesafeli rotalardan ayırabileceğini söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR