Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkCumhurbaşkanı'nın 'güvence' ifadesine rağmen ABD'den S-400 yaptırımı sinyali

Cumhurbaşkanı’nın ‘güvence’ ifadesine rağmen ABD’den S-400 yaptırımı sinyali

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye arasında Japonya’daki G-20 Zirves’nde ‘uzlaşıldığı mesajları verilen’ S-400 yaptırımı konusunda Washinton’un kararlı olduğu belirtiliyor.

Amerikalı hükumet yetkilileri, Washington yönetiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın güvence verdiği ifadesine rağmen Ankara’ya yaptırım uygulamaya hazırlandığını dile getirdi.

Erdoğan, Trump ile Japonya’nın Osaka kentindeki görüşmesinin ardından Washington’ın Türkiye’ye yaptırım uygulamayacağını, bu konuda güvence verildiğini söylemişti.

Aynı kaynaklar, Rus hava savunma sistemi S-400’lerin teslimatının başlamasının ardından NATO müttefiki Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının beklendiğini de aktardı.

Trump, G-20 Zirvesi kapsamında bulunduğu Osaka’da Erdoğan’la görüşmesi sırasında oldukça sıcak mesajlar vermiş ve yaşanan olumsuz gelişmelerden bir önceki Başkan Barack Obama’yı sorumlu tutan ifadeler kullanmıştı.

“Türkiye’nin her iki sisteme sahip olmasına izin verilmeyecek”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “ABD, Türkiye’ye S-400 alması halinde F-35 programına katılımının askıya alınması ve gelecekteki diğer potansiyel silah transferini riske sokması da dahil çok ciddi ve olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacağını defalarca ve açıkça ifade etti. Ayrıca, Amerika Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında S-400 alımına dahil olan devlet veya özel tüm kurum ve kişilerin potansiyel yaptırımlara maruz kalabileceğini de ifade ettik.” şeklinde konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvence alındığı yönündeki açıklamasına atıfla, “Hiçbir şey değişmedi” diyen ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü (Pentagon) Albay Mike Andrews de, “Türkiye’nin Rus S-400 hava ve füze savunma sistemine sahip olması, F-35 programıyla uyumlu değil. Türkiye’nin her iki sisteme de sahip olmasına izin verilmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkararak yaptırım uygulamasını, iki NATO müttefikinin ilişkilerinde yakın tarihin en ciddi sorunlarından biri olarak tarihe geçeceği şeklinde yorumluyor.

Bu arada Başkan Trump’ın Türkiye’ye uygulanması planlanan yaptırımlara muafiyet ya da erteleme getirebileceği belirtilirken bu durumun Ankara’yı memnun etse de Kongre’deki Trump destekçilerini kızdıracağı da ifade edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Norveç’in 22 F-16 savaş uçağını Ukrayna’ya transfer edeceği bildirildi

ABD, Norveç'e 22 adet F-16 savaş uçağının Ukrayna'ya devredilmesi iznini verdi. Transfer sadece uçağı...

SOLOTÜRK 13 yaşında

Nice yıllara SOLOTÜRK....https://twitter.com/i/status/1779921631101513760TarihçeHv.K.K.lığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını başlattığı "Tek F-16 Uçağı ile Gösteri...

Amerika ve Çin arasındaki yapay zeka donanımlı İHA sürüsü rekabeti, küresel silahlanma yarışını körükleyebilir

ABD ve Çin askeri stratejistleri, yapay zeka ile donatılmış hava ve deniz dronlarından oluşan...

İran İsrail’e misilleme saldırısı düzenlemek için SİHA havalandırdı

İsrail ordusu, İran’ın ülkeye saldırmak üzere silahlı insansız hava araçları (İHA) havalandırdığını açıkladı.Ordudan Cumartesi...

MSB’den teleferik kazasına ilişkin açıklama

MSB, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Antalya’daki teleferik kazası sonrası mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmalarına katılan...

F-16’ların modernizasyonunda detaylar belli oldu!

Türkiye ve ABD, Türkiye'ye ait 79 adet F-16 savaş uçağının Blok 70 seviyesine modernizasyonu...

Bayraktar AKINCI 50 bin uçuş saatini tamamladı

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre Bayraktar AKINCI, 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık...

Bayraktar TB3’ün ikinci prototipi testi geçti

Bayraktar TB3, art arda yapılan testleri bir bir geçiyor. Milli SİHA'nın ikinci prototipi bu...