Türkiye hava sahasında yayınlanmış NOTAM’ların anlık olarak harita üzerinde görüntülenmesine imkân veren DHMİ AIS PORTAL çalışmalarında son aşamaya gelindi. Söz konusu sistemde yer alan ‘DHMİ NOTAM Servisi’ test yayınına başladı.

Önemli bir ihtiyacı giderecek olan ‘DHMİ NOTAM Servisi’nin bir an önce hizmete verilmesine ilişkin talepler, 1.Genel Havacılık Forumunda katılımcılar tarafından da dile getirilmişti. Bunun üzerine gerekli çalışmaların süratle yerine getirilmesi için ilgili birimlere DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım tarafından talimat verilmişti.

hrt 1

Servisin çalışma şekli ve sunacağı hizmetler konusunda DHMİ Hava Seyrüsefer Dairesi Başkanlığınca verilen bilgi şöyle:

DHMİ NOTAM Servisi Avrupa Havacılık Bilgi Veritabanı EAD (European AIS Database) sistemi ile entegre olarak Türkiye ve tüm dünya ülkelerinin güncel NOTAM bilgilerini havacılık camiasının kullanımına sunuyor.

 

Türkiye FIR’larında yayınlanmış olan NOTAM bilgileri eş zamanlı olarak EAD sisteminden sorgulanarak harita üzerinde gösterimi de yapılıyor.

Ayrıca, Türkiye AIP’sinde yayınlanmış olan hava koridorları (ATS, RNAV), VFR hava koridorları, havalimanı bilgileri, seyrüsefer yardımcıları, hava sahaları (FIR, TMA, CTR, PDR vb.) gibi statik havacılık bilgilerinin de harita üzerinde gösterimi gerçekleşiyor.

 

DHMİ AIS PORTAL sisteminde yer alan Uçuş Planı Sunma Servisi ile Uçuş Planı ve ilgili ATS mesajları WEB (İnternet) üzerinden Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) ofislerine gönderilebilecek ve yapılan işlemin sonucundan yine WEB üzerinden bilgi alınabilecek.

DHMİ NOTAM Servisi ile;

Hava sahası kullanıcıları, internet (WEB) üzerinden uçuş planı ve ilgili ATS mesajlarını havalimanı Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) ofislerine iletebilecek ve yapılan işlemin sonucunu anında öğrenebilecek.

 

Türkiye ve tüm dünya ülkelerinin güncel NOTAM bilgileri, yazılı olarak dünyanın herhangi bir yerinden anında tedarik edebilecek,

Ülkemiz hava sahasında yayınlanmış NOTAM’lar anlık olarak harita üzerinde görüntüleyebilecek.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.