FAA tarafından B737 Max uçaklarının uçuşa Elverişlilik Sertifikasının 18 Kasım’da onaylanmasından ve tüm otoritelere süreç için gerekli AD ve bültenlerin gönderilmesinden iki sonra EASA, FAA AD 2020-24-02’nin uygulanmasını yeterli görmediğini dolayısıyla kendi sorumluluk bölgesinde konuşlu tüm B737 MAX uçaklarına uçuş iznini tekrar vermek için, EASA AD’nin yayınlanacağını açıkladı.

EASA, FAA AD’de yer alan işlemlerin uygulandığı takdirde, uçakların tekrar hizmete verilebileceğini, ve bunun uçak kazalarının meydana geldiği ülkelerin otoritelerince de teyit edildiğini ve kendi yaptığı emniyet incelemesinde de, aynı sonuca vardığını belirtiyor. Bununla beraber, EASA, emniyetli operasyon için ek tedbirlerin alınmasına da ihtiyaç olduğunu, bunların başında da, pilot eğitiminin geldiğini belirtti.

EASA’nın onayı tamamlanıncaya kadar, B737 Max uçakları Avrupa Hava Sahasında uçamayacaklar. Ülkemizde halen THY ve Corendon Havayollarında B737 Max uçağı bulunmakta olup bu işletmelerimiz EASA’nın konuya ilişkin bültenini bekleyecekler ve bülten gerekleri yerine getirildiği konusunda EASA ile mutabakat sağlandıktan sonra uçuşa başlayabilecektir.

MAX uçaklarının 13 Mart 2019’da uçuşunun durdurulmasından bu yana geçen sürede FAA sürece tüm otoriteleri dahil ederek değişiklik ve iyileştirmelere birlikte karar verildiği için EASA tarafından süreci uzatacak bir değişiklik önerisi yapılacağı beklenmemektedir. EASA’nın duyurusunda belirtilen Eğitim konusu FAA tarafından da bir gereklilik olarak “Flight Standardization Board Report” bülteniyle taraflara sunulmuştur. B737 MAX uçaklarının Amerika kıtasında 2020 Aralık ayı sonlarında uçuşa başlayabileceği ümit edilmektedir. Dolayısıyla 2021’in ilk aylarında MAX uçaklarının dünyanın her yerinde uçuşa başlayabileceğini söyleyebiliriz.

Konuya ilişkin EASA duyurusu ek’te sunulmuştur

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

EyupTurşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.